07.10.2014

Bądź bezpieczny SKO -wczu!

Przypominamy o odblaskach.

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek nosić elementy odblaskowe (czy to opaski, czy na plecaku, czy na kurtce) . Nowe przepisy to efekt uchwalonej przez Sejm nowelizacji Ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Przepis ten ma na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie ilości niebezpiecznych zdarzeń z naszym udziałem. Nowelizacja przepisu dotyczy wszystkich pieszych, bez względu na wiek! Czy to mały SKO-wicz, czy starszy, dotyczy każdego!

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza do art. 11 ustęp 4a, zgodnie z którym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu (a teraz robi się już szybko ciemno) poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze, by spełniał swoją funkcję i był widoczny.

Pamiętajcie!

Piesi wyposażeni w odblaski są widoczni dla kierowców ze znacznej odległości. Policjanci apelują o noszenie po zmroku elementów odblaskowych. Elementy odblaskowe są powszechnie dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych. Ich zakup to wydatek rzędu zaledwie kilku złotych. Stosowanie odblasków nie wymaga więc ani szczególnego wysiłku, ani wielkich nakładów finansowych. Może natomiast uratować życie lub zdrowie zarówno pieszego, jak i kierowcy.

Jeżeli nie macie możliwości sami zaopatrzyć się w takie cudeńka, poproście starsze rodzeństwo lub rodziców!

Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo!

0
Dodaj Komentarz
  • 19
  • 4
  • 23