22.05.2023

Śmieciowe jedzenie - kategoryczne NIE

Każdemu z nas zdarzają się potknięcia żywnieniowe zwłaszcza w młodym wieku, ale najważniejsze, by nie zdarzały się zbyt często.

Należy unikać tak zwanego "śmieciowego jedzenia”, czyli szybkich, małych przekąsek i napoi energetyzujących. "Zaśmiecają” one naszą dietę, z uwagi na dużą zawartość soli, niezdrowych tłuszczów, cukrów, jak równiez sztucznych składników. 

"ŚMIECIOWE JEDZENIE” POWODUJE PRZEDE WSZYSTKIM

OCIĘŻAŁOŚĆ, SENNOŚĆ, ZMĘCZENIE, BRAK KONCENTRACJI,

I SPRZYJA TYCIU.


UNIKAJĄC TAKIEGO JEDZENIA BĘDZIEMY ZDECYDOWANIE ZDROWSI 

I ZAOSZCZĘDZIMY SWOJE PIENIĄDZE!

Pamiętajcie Drodzy SKO-wicze


"Śmieciowe jedzenie” (ang. junk food) to jedzenie, zawierające niewielkie ilości składników dobrych dla naszego zdrowia, a jednocześnie zawierające ogrom skłądników, które często spożywane, mogą okazać się szkodliwe dla naszego organizmu. Są to np. frytki, popcorn, słodzone napoje, chipsy, hamburgery, słodycze (np. czekoladowe batony).

"Puste kalorie” to składniki pożywienia powodujące krótkotrwały przyrost energii, które jednak nie mogą być wykorzystane w całości przez organizm (spożywamy więcej, niż potrzebujemy). Niektóre produkty zawierają dużo kalorii, a mało innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju.
Przykładowo: hamburger lub 100 gramów frytek ma około 300 kalorii, kebab – 400 kalorii, natomiast zdrowy banan – 140 kalorii, jabłko – 35 kalorii.

Nieprawidłowe odżywianie się, nadużywanie "śmieciowego jedzenia” (np. żywienie się w barach typu fast food) jest jedną z głównych przyczyn otyłości, nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Może prowadzić też do poważnych problemów zdrowotnych.

Zrównoważona dieta, która dostarcza organizmowi różne witaminy i minerały, daje siłę i energię do nauki, pracy i zabawy. Pozwala zachować dobrą kondycję i zdrowie.

img

 

1
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 11
  • 12
Komentarze