21.03.2023

Nowoczesna bankowość - Jak korzystać z płatności zbliżeniowych i BLIKA?

Jak korzystać z płatności zbliżeniowych i BLIKA?

Wychodzisz z domu w pośpiechu i zapominasz zabrać ze sobą portfela. Nic straconego wystarczy teleofn z dostępem do bankowości elektronicznej.

Nic więcej nie będzie ci potrzebne, gdy wybierasz się na zakupy.

Wszystkie transakcje finansowe w punktach z dostępem do terminali płatniczych wykonasz dziś mobilnie dzięki smartfonowi (telefonem). 

Nowoczesna bankowość mobilna jest nie tylko niezwykle wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna.

 

Dziś istnieją trzy możliwości dokonywania mobilnych płatności za pomocą telefonu. Aby rozpocząć przygodę z płatnościami mobilnymi, niezbędna będzie aplikacja bankowa – w przypadku klientów PKO Banku Polskiego jest to IKO.

 

BLIK i płacisz, gdzie chcesz

Pierwszym ze sposobów jest wykorzystanie kodu BLIK.

To jednorazowy kod generowany przez aplikację mobilną. By z niego skorzystać płacąc za zakupy w sklepie, należy poinformować sprzedawcę o formie zapłaty. Następnie trzeba wprowadzić 6-cyfrowy numer na terminalu płatniczym, a transakcje potwierdzić określonym sposobem uwierzytelniania.

Płatność BLIK to metoda niezwykle bezpieczna. Aplikacje mobilne posiadają wiele poziomów zabezpieczeń, a płatności nie można dokonać przez przypadek. Każdy krok wymaga tu wprowadzania odpowiednich danych wrażliwych i odblokowywania dodatkowych zabezpieczeń. BLIKIEM można płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Środki są pobierane z konta, do którego przypisana jest aplikacja bankowa.

Przykładam i zapominam, czyli NFC

Aby płacić zbliżeniowo telefonem za zakupy – czyli mówiąc prościej, żeby inteligentny telefon działał jak karta płatnicza – urządzenie musi być wyposażone w antenę NFC.

Najpopularniejszym obecnie standardem płatności zbliżeniowych inteligentnym telefonem jest HCE (ang. Host Card Emulation). Płatności NFC/HCE są dostępne na smartfonach z systemem Android.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo transakcji, to smartfon musi zostać odblokowany, a NFC uruchomione. Zapobiega to nieautoryzowanym płatnościom. 

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Dokonując płatności smartfonem, należy pamiętać o tym, by na bieżąco aktualizować oprogramowanie i korzystać jedynie z zaufanych aplikacji bankowych.

 

Udanych zakupów z BLIK, IKO i NFC. Najważniejsze bezpieczeństwo.

źródło:https://bankomania.pkobp.pl/bankofinanse/bankowosc-internetowa-i-mobilna/bankuj-bezpiecznie-przez-telefon-jak-korzystac-z-platnosci-zblizeniowych-i-blika/

1
Dodaj Komentarz
  • 20
  • 22
  • 5
Komentarze