23.03.2018

Witamy wiosnę z Lokatką i twórcami ludowymi

       W Pierwszy Dzień Wiosny SKO-wicze wzięli udział w warsztatach ludowych. Do szkoły przybyli wybitni twórcy z naszej gminy, specjalizujacy się m.in. w wycinankarstwie, rzeźbie, szydełkowaniu i robieniu kwiatów z bibuły. Gościliśmy w naszej szkole:

- p. Czesławę Marchewkę

- p. Apolonię Nowak

- p. Zofię Gadomską

- p. Kazimierza Nurczyka

Tego dnia odwiedziła nas również Żyrafka Lokatka, która podpatrywała jak pracują dzieci. Twórcy z zaciekawieniem i podziwem patrzyli na zwierzątko dopytując, skąd uczniowie znają Żyrafkę i wiedzą jak się nazywa. Uczniowie uświadomili twórcom, iż Lokatkę znają z SKO, a następnie opowiedzieli o programie i oszczędzaniu w SKO. Twórcy słuchali z zaciekawieniem i stwierdzili, iż to dobry pomysł, aby każde dziecko miało własne konto. Dzięki temu nauczą się osczędności i zdobędą cenną umiejętność jaką jest właściwe gospodarowanie środkami. Sami twórcy również zachęcali uczniów do udziału w SKO podając przekonywujące argumenty.

Warsztaty z p. Czesławą Marchewką - palmy wielkanocne (5-latki, kl."0", kl. I)

       img img

      img img

Warsztaty z p. Apolonią Nowak - wycinanka kurpiowska (kl. III) 

       img img

      img img

Warsztaty z p. Zofią Gadomską - nauka szydełkowania (kl. IV-VII dziewczęta)

       img img

      img img

Warsztaty z p. Kazimierzem Nurczykiem - rzeżbienie z mydła (kl. IV-VII chłopcy)

     img img

     img img

Lokatka nie zapomniała też o gimnazjalistach, którzy tego dnia wcielili sie w rolę nauczycieli. Opowiedziała im o koncie pierwszym m.in. jak założyć konto i jakie są korzyści z posiadania konta.

     img img

     img img

Bardzo dziękujemy wszystkim twórcom za poświęcony czas i przeprowadzenie ciekawych zajęć. Jesteśmy pewni, iż wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatów na długo pozostaną w naszej pamięci i w przyszłości zostaną właściwie wykorzystane. 

ZIMĘ ŻEGNAMY - WIOSNĘ WITAMY

 

SKO-wicze już wiedzą, że Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich palenie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Spalenie Marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku. 

Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału wszyscy wspólnie poszliśmy spalić Marzannę.

img

img

img

Dziękujemy Lokatce za miło spędzony

Pierwszy Dzień Wiosny.

Szkoda, że już odchodzi,

ale mamy nadzieję,

iż nie raz jeszcze się spotkamy.

 img

1
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 13
  • 8
Komentarze