19.01.2019

Lekcja o podatkach

17 stycznia 2019r. w naszej szkole odbyła się lekcja o podatkach. Lekcję poprowadziła Pani Alina Sadłowska - Dyrektor Banku PKO BP w Kadzidle.     

img

img

Pani Alina nawiązała do gromadzonych przez obywateli finansów, które w postaci podatku przekazywane są do budżetu państwa. Wyjaśniła zgromadzonym SKO-wiczom, że pieniądze z podatków, którymi dysponuje Ministerstwo Finansów, podlegają podziałowi na poszczególne sektory gospodarki i działalności publicznej. Podatki te pobierane są od producentów np. od wydawców książek. Ważne jest – podkreśliła pani dyrektor – działanie zgodnie z prawem, czyli przekazywanie do budżetu należnych podatków przez obywateli. Wówczas możliwy jest ich podział dla wszystkich grup zawodowych, np.: dla pielęgniarek, żołnierzy, lekarzy, a także urzędników skarbowych itp.                 

Znalezione obrazy dla zapytania sko

Niestety - dodała pani Alina - istnieje również grupa podatników, którzy nie wywiązują się z ww. obowiązków. Następuje deficyt w budżecie i by pokryć te wydatki, rząd zaciąga pożyczki.

img

img

Ten ważny dla SKO-wiczów temat spotkania został podsumowany za pomocą pytań sprawdzających znajomość problemu m.in.

1.Co to jest podatek?

2. Kto płaci podatki?

3. Co to jest budżet państwa?

4. Na jakie cele przeznaczone są pieniądze z budżetu państwa?

5. Co to jest Urząd Kontroli Skarbowej?

6. Które Ministerstwo zajmuje się podatkami? itp.


Dla dzieci uczestniczących w wykładzie była to inna forma lekcji, gdyż temat w niej poruszony uwrażliwił i zwrócił im uwagę na problematykę finansową państwa potrzebną w późniejszym już dorosłym życiu.  


         Dziękujemy pani Alinie Sadłowskiej za ciekawą lekcję.

Znalezione obrazy dla zapytania dziekujemy

Znalezione obrazy dla zapytania kwiaty

 

3
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 3
  • 2
Komentarze