05.02.2013

"Serfuję. Respektuję".

Pod takim hasłem obchodzony jest w dniu dzisiejszym Dzień Bezpiecznego Internetu.

 

DBI.jpg

Podczas tegorocznych obchodów DBI zwracana jest uwaga na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

Korzystanie z komputera i Internetu jest pomocne w nauce i służy Waszemu rozwojowi. Może być dla Was również świetną formą rozrywki, pod warunkiem, że będziecie korzystać z Sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Przypominamy w tym miejscu zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. Przeczytajcie je i zawsze ich przestrzegajcie!

1. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętajcie, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziecie muszą być prawdziwe! Starajcie się  zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

2.Nigdy nie podawajcie w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługujcie się pseudonimem, internetowym Nickiem.

3. Nigdy nie podawajcie osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możecie mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiacie!

4. Nigdy nie wysyłajcie nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiecie, do kogo naprawdę trafią.

5. Pamiętajcie, że nigdy nie możecie mieć pewności, z kim rozmawiacie w Internecie. Ktoś, kto podaje się za Waszego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Was złe zamiary.

7. Szanujcie innych użytkowników Internetu. Traktujcie ich tak, jak chcecie, żeby oni traktowali Was.

8. Szanujcie prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujecie się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawajcie źródło ich pochodzenia.

9. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujecie spotkanie z internetowym znajomym, pamiętajcie, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiajcie się tylko w miejscach publicznych i idźcie na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

10. Uważajcie na e-maile otrzymane od nieznanych Wam osób. Nigdy nie otwierajcie podejrzanych załączników i nie korzystajcie z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasujcie maile od nieznajomych.

11. Pamiętajcie, że hasła są tajne i nie powinno się ich nikomu podawać. Dbajcie o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musicie w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętajcie, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeżcie go jak oka w głowie.

12. Nie spędzajcie całego wolnego czasu przy komputerze. Ustalcie sobie jakiś limit czasu, który poświęcacie komputerowi i starajcie się go nie przekraczać.

13. Jeżeli prowadzicie w Internecie stronę lub blog, pamiętajcie, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawajcie na swojej stronie adresu domowego,  umeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikujcie też na niej zdjęć swoich, rodziny, ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

14. Rozmawiajcie z rodzicami o Internecie. Informujcie ich o wszystkich stronach, które Was niepokoją. Pokazujcie im również strony, które Was interesują i które często odwiedzacie.

15. Jeżeli Wasi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostańcie ich nauczycielami. Pokażcie im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproście ich na Swoje ulubione strony, pokażcie jak szukać w Internecie informacji.

16. Jeżeli chcecie coś kupić w Internecie, zawsze konsultujcie to z rodzicami. Nigdy nie podawajcie numeru karty kredytowej i nie wypełniajcie internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

Źródło: www.dzieckowsieci.pl

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 14
  • 11