06.05.2020

Owocowo-warzywne szaleństwo!)

Pamiętaj!! 5 porcji każdego dnia!

              

 

Każdy Ci  to powie,

że owoce i warzywa to samo zdrowie !!!

Zarówno warzywa jak i owoce to prawdziwe bomby witaminowo – mineralne, zawierające łatwo przyswajalne przez organizm składniki odżywcze. To właśnie witaminy oraz minerały chronią nasz organizm przed infekcjami, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, na prawidłowy rozwój naszego organizmu.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów ds. żywienia każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 400 g owoców i warzyw, podzielonych na 5 porcji.

Ale jak te porcje powinny wyglądać?

Porcję owoców może stanowić m.in. średniej wielkości jabłko, gruszka, pomarańcza czy banan, a także szklanka soku owocowego (200 ml).  Jeżeli chodzi o mniejsze owoce, to garść osoby spożywającej będzie wyznacznikiem porcji, czyli np.: 2 mandarynki, 3-4 śliwki lub 5-7 truskawek. 

 

warzywo-ruchomy-obrazek-0039

 

 

Warzywną porcję natomiast stanowić może niezbyt duża marchew, pomidor (lub kilka pomidorków koktajlowych), ogórek, jak również miseczkawarzywnej sałatki oraz szklanka soku warzywnego (200 ml). 

 

 

 

W naszej szkole już od kilku lat staramy się, aby każdy uczeń takie porcje witamin otrzymał, dlatego bierzemy udział w unijnym programie "Owoce w szkole". Polega on na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych takich jak jogurt, kefir, serek twarogowy.

Ale to nie wszystko!!!

Ponieważ samo udostępnianie dzieciom produktów nie wystarczy, prowadzimy także działania edukacyjne, które utrwalają prawidłowe nawyki żywieniowe u uczniów. 

A teraz czas na zadania dla naszych blogowiczów:

 

      

Weź udział w quizie i odgadnij zagadkę. Jej rozwiązanie wpisz do komentrza, podaj swoje imię, pierwszą literę nazwiska oraz klasę.

 źródło:https://learningapps.org/1315872

    

Jeśli masz ciekawy przepis na potrawy z owoców i warzyw ( może to być sałatka, surówka, sok, koktajl, warzywne leczo itp.)  prześlij go na adres skoilowa@wp.pl

Chętnie opublikujemy go na blogu, by inni mogli z Twoich pomysłów korzystać. Bardzo mile widziane byłyby zdjęcia waszych ulubionych potraw z warzyw i owoców, które sami lub pod opieką rodziców zrobicie.

Będziemy na nie czekać do 11 maja.

 

 

36
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 22
  • 7
Komentarze