25.09.2020

Trudne słowa i elektroniczne pieniądze

Płatności elektroniczne, czyli bez użycia monet i banknotów

Wakacje to wspaniały czas. Wyjeżdżasz z rodzicami, rodzeństwem, z przyjaciółmi na obozy, kolonie, wycieczki lub po prostu spędzasz beztrosko czas w swojej okolicy. Gdy przychodzi pora na zdrowy posiłek, butelkę wody lub lody - dla ochłody, możesz za te rzeczy zapłacić na dwa sposoby:

  • tradycyjnie gotówką (banknotami i monetami) lub

  • elektronicznie, z wykorzystaniem karty płatniczej lub innego przedmiotu pełniącego rolę karty (np. naklejki, opaski na rękę, telefonu).

 

Usystematyzujmy sobie kilka zagadnień i czynności związanych z płatnościami elektronicznymi:

  1. Realizowane są przy pomocy tzw. terminala POS (po angielsku „point of sale”, czyli „punkt sprzedaży”), który znajduje się przy kasie i służy do kontaktu z bankiem.

  2. Osoba sprzedająca wpisuje na terminalu kwotę zgodną z wartością zakupów.

  3. Kupujący przykłada kartę do terminala – dla zakupów o niższej wartości niekiedy jest to wystarczająca czynność, tylko czasem może zajść potrzeba wpisania na terminalu 4-cyforwego kodu PIN do karty (po angielsku „personal identification number”, czyli osobisty numer identyfikacyjny). Jeśli kwota transakcji jest większa, podanie kodu PIN jest wymagane każdorazowo. Bywa też, że kartę trzeba włożyć do terminala i również podać kod PIN.

  4. Po pozytywnym wykonaniu płatności na terminalu pojawia się informacja „Transakcja zaakceptowana”, a suma Twoich pieniędzy pomniejsza się o wartość zakupu. Na koniec sprzedawca wydaje paragon oraz potwierdzenie wykonania płatności.

 

Na obrazku poniżej znajdziesz więcej informacji o kodzie PIN oraz rysunek terminala POS:

img

Jestem ciekaw, jaki przedmiot, pełniący funkcję karty płatniczej, byłby Twoim zdaniem najfajniejszy do realizacji płatności elektronicznych? Napisz koniecznie w komentarzach :)

 Więcej informacji dedykowanych dzieciom na temat pieniędzy

(m.in. skąd się biorą, do czego służą, jak je bezpiecznie przekazywać, mądrze oszczędzać i wydawać)

znajdziesz w „Minisłowniku finansowym”

dostępnym w sekcji Szkolne Kasy Oszczędności na stronie „Dla dzieci”.

Elektroniczne pozdrowienia ;)
Hatetepes

13
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 6
  • 7
Komentarze