10.02.2013

OSTATKI I ZAGADKI

Żegnamy karnawał. Ostatnie dni karnawału różnie nazywają się w różnych regionach Polski. U nas są to zapusty, ostatki, świętokrzyskie kusoki. W Wielkopolsce ostatni dzień ostatków nazywany jest podkoziołkiem.

W dawnych czasach podczas ostatnich dni radości i karnawału kobiety i mężczyźni przebierali się w różne stroje, udając zwierzęta lub maszkary, a napotkanych ludzi obdarowywali zielonymi bukietami z gałązek.

Wtorek zapustny (w tym roku 12 lutego), to ostatni dzień przed Popielcem. W tym dniu ludzie zbierali się w domach i gospodach, by tańczyć i radośnie zakończyć czas mięsopustu. Pod koniec zabawy kobiety częstowały gości podkurkiem, czyli posiłkiem składającym się z jaj, mleka i śledzi, który miał właśnie być przejściem od posiłków mięsopustnych do potraw postnych. O północy na podłodze trzeba było rozsypać popiół - i tak właśnie rozpoczynał się Wielki Post.imagesCAJUQT93.jpg

 

 

A teraz zagadki na koniec karnawału:

 

Zadanie tylko dla uczniów klas IV: (pełne rozwiązania, a nie tylko sam wynik przynosicie do H.Z. do 15 lutego)

 

Piotruś chce zorganizować zabawę ostatkową. Ma 30 złotych na zakupy. Okazuje się jednak, że to za mało.

Potrzebuje jeszcze połowę posiadanej kwoty pomnożonej przez cztery plus 25 złotych. I gdy to, co otrzymacie podzielicie przez pięć, dowiecie się ile pieniędzy brakuje Piotrusiowi, by przygotować zabawę.

copy4_of_untitled.bmp

 

 

 

 

 

A teraz zagadka logiczna dla wszystkich - termin przynoszenia odpowiedzi upływa 15 lutego.

 

Panowie: Adaś, Staś, Jaś i Grześ poszli z żonami na bal ostatkowy. Z początku każdy tańczył ze swoją żoną, ale wkrótce pary się pomieszały.

Ewa tańczyła z Adasiem

Ala z mężem Uli

Ola z mężem Ali

Staś z żoną Jasia

Jaś z żoną Adasia

Spróbujcie określić kto był czyją żoną i kto z kim tańczył na balu.

POWODZENIA

 

imagesCASPT1LC.jpg

 

 

 

 

4
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 11
  • 6
Komentarze