13.06.2013

Niedługo najdłuższy dzień w roku

Przy okazji króciutki konkursik dla blogowiczów. Kilka pytań, na które należy odpowiedzieć na blogu - jedna odpowiedź i jeden numerek, który kliknęliście. Pytania są pod tekstem głównym.

Przesilenie letnie — moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niżpołudniowy. Zachodzi około 21 czerwca. Dzień przesilenia jest najdłuższym dniem w roku, w którym cień padający w południe jest najkrótszy w roku (dotyczy tylko obszarów półkuli północnej na północ od zwrotnika Raka). Noc jest wówczas najkrótsza.

W momencie przesilenia letniego cała północna strefa podbiegunowa jest oświetlona Słońcem (dzień polarny), w południowym – panuje noc polarna. W obszarze między kołem podbiegunowym półkuli północnej a równikiem jest to najdłuższy dzień w roku (dłuższy im większa szerokość geograficzna), na półkuli południowej jest to najkrótszy dzień roku, a w jej kręgu polarnym trwa noc polarna.

I tak na przykład na krańcu Polski najdalej wysuniętym na południe (szczyt Opołonek) dzień trwa 16h 12min, natomiast na brzegu morskim w Jastrzębiej Górze – najdalej wysuniętym na północ krańcu Polski, dzień ten trwa o ponad godzinę dłużej (17h 20 min).

 

1. Co to jest Noc Kupały?

2. Jak inaczej nazywamy to święto?

3. Jak nazywa się to święto na Śląsku i Podkarpaciu?

4. Jak nazywa się to święto na Warmii i Mazurach?

5. Jakie obrzędy związane są z tym świętem?

 

6
Dodaj Komentarz
  • 23
  • 16
  • 19
Komentarze