21.11.2022

10 praktycznych wskazówek dla wszystkich, którzy chcieliby robić zrównoważone zakupy

 

 

Przygody Kuby Pieniążka i żyrafy Lokatki, czyli przewodnik ...

 

Wspólnie z Hatetepesem przygotowaliśmy listę 10 praktycznych wskazówek dla wszystkich, którzy chcieliby robić zrównoważone zakupy.

1. Przed wyjściem do sklepu zrób listę zakupów. Planowanie pozwoli Ci kupować rozważnie. Dzięki temu mniej czasu spędzisz w sklepie, a w Twoim koszyku znajdą się produkty, których naprawdę potrzebujesz. Sprawdź, co już masz w domu – być może nie warto kupować aż czterech różnych jogurtów, gdy trzy inne czekają na Ciebie w lodówce i zmarnują się, jeśli nie zjesz ich w najbliższych dniach. Statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej wyrzuca co roku około 127 kilogramów jedzenia. W Danii wymyślono aplikację, która pomaga ratować żywność. Można przez nią kupić to, co zostało na koniec dnia w sklepach i restauracjach. Dzięki temu produkty te nie zostaną wyrzucone. Co ciekawe, podobne aplikacje działają również w Polsce.  

2. Wybieraj produkty lokalne, a nie przywożone z daleka. Kupujesz jabłka i zastanawiasz się, czy wybrać te, które pochodzą z polskich sadów, czy te, które przywieziono z drugiego końca Europy? Pamiętaj, że podczas transportu jedzenia do atmosfery uwalniana jest duża ilość dwutlenku węgla, a to bardzo niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne – powoduje ocieplenie klimatu.  

3. Kupuj sezonowe owoce i warzywa. Latem najlepiej sięgać po maliny, truskawki czy bób, a jesienią – po jabłka i gruszki. Maliny sprzedawane w grudniu prawdopodobnie przyjechały do Polski z dalekiego kraju. Wspomniałam już o tym, że transport raczej szkodzi środowisku, niż mu pomaga. Co więcej, żeby przetrwać taką długą drogę, świeże owoce musiały być zabezpieczone różnymi chemicznymi substancjami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.   

4. Zwracaj uwagę na to, jak zapakowane są produkty. Masz do wyboru ryż w plastikowych woreczkach lub w kartonie? Weź pod uwagę fakt, że papier rozłoży się znacznie szybciej niż plastik. W Czechach na przykład istnieje wiele sklepów, w których różne produkty (między innymi ryż, mąkę, makaron czy kawę) można kupić na wagę i zapakować je do swojego pojemnika. Takich sklepów pojawia się też coraz więcej w Polsce.  

5. Na zakupy zabieraj ze sobą torby materiałowe. Unikaj korzystania z plastikowych siatek, które można dostać lub kupić za niewielką kwotę w sklepie.

6. Zamiast kupować – napraw, co już masz. Zepsuł Ci się rower? Nie proś rodziców o nowy, poproś o naprawienie starego :-) Mieszkańcy Austrii ostatnio coraz częściej wybierają tę drugą opcję. Wszystko dlatego, że dostają od państwa bony, które pokrywają nawet połowę tego, ile kosztuje naprawa sprzętu. W ten sposób Austriacy zachęcani są do robienia zrównoważonych zakupów.   

7. Sprawdź, czy nie można kupić tego, czego potrzebujesz, z drugiej ręki. Marzy Ci się aparat fotograficzny, ale wiesz, że w sklepie jest on bardzo drogi? I dla Twojego portfela, i dla środowiska naturalnego dobrym rozwiązaniem będzie, jeśli rozejrzysz się za kupnem nie nowego, lecz używanego sprzętu. Może wiesz, że Twój kuzyn używał kiedyś profesjonalnego aparatu, ale dzisiaj nie jest mu już potrzebny – zapytaj, czy nie chciałby Ci go sprzedać. Możesz także razem z rodzicami przejrzeć oferty na portalach, których użytkownicy sprzedają tam używane przedmioty – nawet zabawki :-). Będzie taniej i bardziej ekologicznie.  

8. Rób przemyślane zakupy. Podejście „zamówię przez internet, a jeśli nie będzie mi się podobało, to odeślę” – nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętaj, że transport produktów ma zły wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo, bardzo często rzeczy kupione przez internet zwracamy na swój koszt.

9. Twoi rodzice kupują nową lodówkę do domu? Zapytaj ich, czy sprawdzali, ile energii zużywają sprzęty, nad którymi się zastanawiali. Te, które zużywają mniej energii, są bardziej ekologiczne. Są także korzystniejsze z perspektywy finansowej, ponieważ Twoi rodzice zapłacą niższe rachunki za prąd.

10. Zwracaj uwagę na etykiety kupowanych produktów. W przypadku kosmetyków sprawdź, czy na opakowaniu jest napis „nie zawiera mikroplastiku”.

A Ty jaki masz pomysł na to, by zakupy były bardziej zrównoważone i nie wpływały niekorzystnie na środowisko naturalne? Podziel się ze mną w komentarzu. Jestem bardzo ciekawa Twoich odpowiedzi :-)

                                                                                        Lokatka

 

▷ Zakupy spożywcze: obrazki ruchome, animowane gify i animacje - 100% DARMO!

17
Dodaj Komentarz
  • 18
  • 9
  • 25
Komentarze