31.10.2011

Październik miesiącem oszczędzania.

Wszystkim oszczędzającym w SKO w naszej szkole towarzyszy hasło przewodnie: OSZCZĘDZAJĄC W SKO NAWET GROSZ SIĘ NIE ZMARNUJE A POSIADACZ KSIĄŻECZKI NAGRODY ZYSKUJE

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA

W

SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 11

W

DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Szkoła Podstawowa nr 11 liczy 125 uczniów z tego 36%  należy do Szkolnej Kasy Oszczędności

W naszej szkole Szkolna Kasa Oszczędności działa już siódmy rok. Z tej formy oszczędzania korzysta w tym roku 52 uczniów z klas od I – VI.

Od pierwszych dni nowego roku szkolnego rozpoczęliśmy naszą działalność. Na początku miesiąca został wybrany samorząd SKO. Nowo wybrany samorząd opracował plan pracy na miesiąc październik.

W miesiącu październiku propagowanie idei oszczędzania nie ograniczało się tylko do zbierania pieniędzy, ale podejmowane były różnorodne działania zachęcające uczniów do zainteresowania się tą problematyką takie jak: prowadzenie kawiarenki w czasie dyskoteki, przeprowadzenie apelu, organizacja konkursu plastycznego, zbiórka surowców wtórnych, prowadzenie gazetki tematycznej… Samorząd odpowiedzialny jest za uaktualnianie naszej gazetki mającej na celu reklamowanie działań SKO na terenie szkoły. Wszelkie prace konkursowe i ich wyniki zamieszczane były również na naszej gazetce. Oprócz tego o sukcesach i najważniejszych działaniach SKO można było znaleźć informacje w szkolnej gazetce „Źródełko” ukazującej się raz
w miesiącu.

Tradycyjnie, co roku w miesiącu październiku z okazji Światowego Dnia Oszczędności członkowie SKO przygotowują dla całej społeczności szkolnej apel „Oszczędzamy energię, wodę i nie tylko…”. W tym roku przygotowaliśmy inscenizacje „Co oszczędzać należy, czego marnować nie wolno”. Następnie samorząd zapoznał wszystkich z planem pracy na nowy rok szkolny oraz przypomniał regulamin SKO. Zachęciliśmy wszystkich do czytania informacji zamieszczanych na naszej gazetce.

Nowi członkowie zawsze włączani są do Szkolnej Kasy Oszczędności już w I klasie. W tym roku odbyło się to w uroczysty sposób w czasie pasowania na ucznia klasy I. Wtedy to pierwszoklasiści otrzymali książeczki SKO z wkładem 1 zł, oraz zakładki do książki i plany lekcji zachęcające ich do oszczędzania.

W ostatnim dniu października uczniowie bawili się na pierwszej w tym roku dyskotece – tym razem w stylu Halloween. Sala gimnastyczna zapełniła się dziećmi przebranymi za stwory nie z tej ziemi: strachy, duchy, wiedźmy
i upiory. W czasie zabawy samorząd SKO prowadził sprzedaż słodyczy i soków. Prowadziliśmy również sprzedaż ciasteczek upieczonych przez mamy. Zebrane pieniądze zostały wpłacone na książeczkę SKO.

Uczymy się oszczędzać nie tylko pieniądze. Nasza szkoła już drugi rok bierze udział w projekcie EURONET 50/50. W ramach projektu została utworzona europejska sieć szkół, które wprowadzają środki efektywności energetycznej w należących do nich budynkach. Idea projektu „50/50” zakłada, że dzięki projektom uda się osiągnąć w tych szkołach 2,5% - towe oszczędności energii rocznie, z czego połowa zaoszczędzonych pieniędzy przypadnie gminie a druga połowa szkole. W efekcie projektu każdy osiągnie korzyści. Szkoły poprawią swoją efektywność energetyczną a także zaoszczędzą pieniądze, które będą mogły wydać na własne potrzeby. Władze lokalne ograniczą swoje wydatki, a społeczeństwo uzyska czyste środowisko. Udział społeczności szkolnej w tym projekcie sprawi, że przyszłe pokolenie będzie korzystało
z energii w bardziej odpowiedzialny sposób. W miesiącu październiku w ramach prowadzonej akcji uczniowie malowali plakaty o oszczędzaniu wody i prądu.

Uczniowie klas młodszych kolorowali wzory żarówek i kranów z napisem „wyłącz mnie”, „zakręć mnie”. Pomalowane żarówki i krany zostały umieszczone nad umywalkami, w klasach i na korytarzach przy wyłącznikach prądu. W ciągu całego miesiąca w szkole czuwał patrol energetyczny, który miał za zadanie pilnować, aby nigdzie nie świeciło się niepotrzebnie światło.

„Warto oszczędzać” – to pierwszy w tym roku szkolnym konkurs plastyczny organizowany w październiku przez Szkolną Kasę Oszczędności.

Wszystkie prace zostały umieszczone na naszej gazetce. Autorzy najciekawszych prac otrzymali dyplomy i nagrody w czasie apelu.

Od października do 15 listopada trwa akcja zbierania przez uczniów makulatury. Do tej pory najbardziej w zbiórkę zaangażowała się klasa V i IV. Obie klasy  zgromadziły wiele kilogramów starych gazet, tekturowych pudełek, i niepotrzebnych starych książek Do naszej akcji przyłączyli się również rodzice uczniów,  przewieźli zebraną makulaturę do punktu skupu.Myślimy, że dzięki naszej akcji uda nam się uratować choć kilka drzew.

OSZCZĘDZAJĄC W SKO NAWET GROSZ SIĘ NIE ZMARNUJE

A POSIADACZ KSIĄŻECZKI – NAGRODY ZYSKUJE

To hasło towarzyszy wszystkim oszczędzającym w SKO.

Od października do stycznia ogłosiliśmy konkurs „Mistrz oszczędzania”. Głównym źródłem uczniowskich dochodów jest kieszonkowe. Nie są to duże kwoty, ale ich systematyczne odkładanie w dłuższym okresie pozwala zaoszczędzić całkiem pokaźne sumy. Wśród uczniów, którzy systematycznie wpłacają pieniądze i zgromadzili najwięcej oszczędności zostaną rozdane nagrody.

 

 

 

 

DSCF6496.JPG

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO - ROZDANIE NAGRÓD

 

 

DSCF6893.JPG

 

APEL "OSZCZĘDZAMY ENERGIĘ I NIE TYLKO"

 

 

DSCF6862.JPG

PRACE NA KONKURS PLASTYCZNY "WARTO OSZCZĘDZAĆ"

 

 

DSCF6863.JPG

 

 

GAZETKA TEMATYCZNA SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI

 

DSCF6841.JPG

 

SPRZEDAŻ SŁODYCZY W CZASIE DYSKOTEKI

2
Dodaj Komentarz
  • 2
  • 11
  • 9
Komentarze