28.03.2017

DZIEŃ ŻELKÓW

DZISIAJ OBCHODZIMY DZIEŃ ŻELKÓW

 

Znalezione obrazy dla zapytania ŻELKI

Dziś obchodzimy bardzo przyjemne i słodkie święto jakim jest Dzień Żelków!

Misie, węże, czy też inne żelowe stworki posiadają wielu fanów nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Słodkie żelki mają niepowtarzalny smak, który jest uwielbiany przez wiele osób.
Czy wiecie, że nie da się dokładnie określić kto pierwszy wymyślił żelki?
Wiadomo, że już w XIX wieku angielskie fabryki produkowały tzw. „Jelly Babies”. A jeszcze wcześniej, bo w 1864 roku, eksperymentował z nimi pewien Austriak pracujący dla firmy Fryers of Lancashire.

Założyciel firmy Haribo Hans Riegel Senior chciał stworzyć tani smakołyk, na który stać było każdego. Zainspirowany XIX-wiecznymi niedźwiedziami cyrkowymi stworzył żelka w kształcie tańczącego niedźwiedzia o nazwie Tanzbär (tańczący niedźwiedź). Natomiast w 1967 Hans Riegel Junior zainspirowany smakołykiem ojca postanowił stworzyć swojego odpowiednika – Goldbären – który był nieco mniejszą wersją Tanzbära.

„Gumisie” były pierwszym animowanym serialem telewizyjnym Disneya. Podobno prezes Michael Eisner, wpadł na ten pomysł ponieważ jego syn codziennie prosił go o misiowe żelki.

Żelki fasolki stały się pierwszymi żelkami w kosmosie, kiedy znalazły się na pokładzie promu kosmicznego Challenger 1983 .

Jak wiadomo żelki ze względu na to że łatwo przyklejają się do zębów powodują ich niszczenie. Obecnie naukowcy pracują nad dodaniem do nich ksylitolu i witamin, co spowoduje że będą trochę zdrowsze.

Dzisiaj wszyscy fani żelek mogą bezkarnie kupić sobie paczuszkę ulubionej słodkości, bez strachu przed kaloriami, w końcu dziś święto tej słodyczy 

7
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 17
  • 14
Komentarze