27.05.2014

Skąd się biorą pieniądze?

Klasa III a zapoznała się dzisiaj z artykułem o tym tytule, napisanym w czasopiśmie KUMPEL. To dzięki Mai przeczytaliśmy ten artykuł.

Zanim pieniądze znajdą się w banku, w bankomacie, w portfelu, muszą zostać wyprodukowane.

KTO PRODUKUJE PIENIĄDZE?  Każdemu wolno otworzyć firmę, która będzie zarabiać pieniądze. Ale firma, która je produkuje, jest jedna, jedyna w całym państwie. W Polsce to Narodowy Bank Polski. To właśnie w tej firmie zapada decyzja, ile w danym roku można wyprodukować pieniędzy.

GDZIE PRODUKUJE SIĘ PIENIĄDZE ? Narodowy Bank Polski składa zamówienie do Mennicy Polskiej. To fabryka pieniędzy, która mieści się w Warszawie. To chyba najbardziej strzeżony adres stolicy. Stąd pieniądze trafiają do sejfów najważniejszego banku w kraju - Narodowego Banku Polskiego.

JAK POWSTAJE MONETA, A JAK BANKNOT? Monety wytwarza się ze specjalnych stopów metali. Dostarczane są one do Mennicy Polskiej już w postaci gotowych krążków o odpowiednich wymiarach. Te metalowe krążki trafiają pod specjalną prasę, czyli maszynę, która wybija na krążkach nominał ( 1 zł, 2 zł, 5 gr albo inne).

Banknoty są drukowane na specjalnym, bardzo odpornym papierze, który ma w sobie pewne zabezpieczenia. To na przykład specjlana farba albo specjalne znaki nanoszone na powierzchnię papieru.

 

 

lu140318mg088.600.jpg

 

DODATKI NA BLOGA MODOWEGO

5
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 10
  • 17
Komentarze