Listopad z tenisem stołowym
W listopadzie w naszej szkole odbywały się klasowe mistrzostwa w tenisie stołowym. Uczniowie podczas zajęć w – f oraz w czasie przerw jak i po lekcjach bardzo chętnie grali w tenisa. Gra pozwala nie tylko na doskonalenie umiejętności technicznych, ale umożliwia również aktywnie spędzać czas wolny. Uczniowie z wielką chęcią rozgrywali zacięte pojedynki. Pomysł z tenisem stołowym przyniósł efekty, gdyż nasi uczniowie odnieśli bardzo dobre wyniki z tej dyscypliny na zawodach międzyszkolnych. Dziewczęta zajęły II miejsce w gminie, chłopcy natomiast IV.
SCENARIUSZ LEKCJI
WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KL. IV
TEMAT: Tenis stołowy – nauka gry parami.
Cele lekcji:
Uczeń:
– umie ustawić się przy stole tenisowym
- zna zasady gry w tenisa stołowego
- wyrabia współpracę w zespołach
- wyrabia poczucie współzawodnictwa
Klasa: IV
Liczba uczniów: 9
Miejsce zajęć: salka do ćwiczeń
Pomoce: rakietki do tenisa stołowego, stół, piłeczki
Prowadzący: Bernadeta Piorun
Tok lekcji:
- 1. Część wprowadzająca (10 min)
a) Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do lek. podanie tematu lek.
b) Rozgrzewka
- bieg w miejscu
- krążenie obustronne RR w przód, a potem w tył
- przeplatanka w pr. str., w lew. str.
- trucht, na sygnał przysiad i wyskok w górę
- jw., na sygnał obrót dookoła w pr. str., a następnie w lew. str.
- jw. na pierwszy sygnał przyśpieszenie, na drugi powrót do truchtu
- postawa zasadnicza, skłon z pogłębieniem w przód, i odchylenie w tył
- ćw. jw. RR w górze, skłony w bok
- skrętoskłony
- NN w rozkroku, RR w przód – przenoszenie ciężaru ciała z PN na LN
- podskoki w górę, na sygnał wyskok z podciągnięciem kolan do kl. pierś
- rozgrzanie nadgarstków
- krążenie głową
- 2. Część główna (30 min)
- Ćwiczenia zwinnościowo – rozciągające w parach
- Kształtowanie siły mięśni RR poprzez ćwiczenia z hantlami.
- Podział na 2 osobowe zespoły
- Wyjaśnienie zasad gry w tenisa stołowego w parach
- Ustawienie przy stole w parach
- Ćwiczenie podstawowych elementów gry
- Nauka serwisu
- Gra uproszczona – w parach rozegrania krótkiego meczu do pięciu punktów
- 3. Część podsumowująca ( 5 min.)
a) Uczniowie ustawieni w rozsypce wykonują ćwiczenia uspokajające i oddechowe.
- „zwijanie” całego ciała przez skłon głową w dół, a następnie „rozwijanie” aż do wspięcia na palce, RR w górze (wdech – wydech)
b) Złożenie przyborów
c) Zbiórka, omówienie lekcji
d) Pożegnanie