30.04.2016

Wycieczka 3-dniowa

Jak każdej wiosny, tak i w tym roku uczniowie klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kawnicach pojechali na wycieczkę 3-dniową. Wyprawa odbyła się w dniach 20-22 kwietnia 2016 r.

Głównym celem podróży był zamek krzyżacki w Gniewie oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Trasa wycieczki podzielona była na kilka etapów, a przerwy w podróży wypełniało zwiedzanie Inowrocławia i Bydgoszczy.

                Pierwszym punktem programu były tężnie solankowe w Inowrocławiu, gdzie w prozdrowotnym mikroklimacie dzieci odpoczęły, zjadły posiłek, a później rozruszały się na bardzo atrakcyjnym placu zabaw. W godzinach popołudniowych turyści dotarli do zamku w Gniewie i tam zakwaterowali się. Panorama rozciągająca się ze wzgórza zamkowego zachwyciła wszystkich, podobnie jak widok z okien pokoi. Po przybyciu na zamek należało się zapoznać z jego historią opowiadaną przez panią przewodnik. Dla tych, którym nie dość było emocji związanych z historiami o duchach, przygotowane zostało widowisko interaktywne „Wakacje z duchami”. Do jego stworzenia wykorzystano najnowsze technologie łączące efekty dźwiękowe, wizualne i pirotechniczne. Po kolacji wszyscy udali się na nocny spacer po zamku z latarenkami w towarzystwie przewodnika. Zwiedzanie sali tortur pod osłoną nocy było niezwykłym przeżyciem, ale nasi uczniowie wykazali się odwagą.

Noc minęła szybko, a kolejny dzień powitał wszystkich słoneczną pogodą i przyjemnym chłodem. Chętni wybrali się pod opieką p. Małgorzaty Osajdy na poranny spacer nad rzekę. Natomiast po śniadaniu grupa wyruszyła w drogę do Szymbarku. Warto dodać, że nawet w podróży nie było czasu na nudę , bo „wesoły autokar” śpiewał na cały głos.

img

Spotkanie z małą ojczyzną Kaszub zaskoczyło wszystkich bardzo pozytywnie. Rewelacyjny pan przewodnik również śpiewająco zaprezentował zwiedzającym brzmienie dialektu kaszubskiego i  opowiadał o najdłuższej desce świata, największym fortepianie i domu do góry nogami. Przybliżył też warunki życia na Syberii oraz opowiedział o losach ludzi w tamtejszych łagrach. Dalszy ciąg spotkania z historią to m.in. pomnik znanego niedźwiedzia Wojtka oraz inscenizacja dźwiękowa nalotów w zrekonstruowanym bunkrze TOW Gryf Pomorski.  Wizyta w Świecie Bajek przypomniała wszystkim najpiękniejsze bajki i baśnie dzieciństwa. Ostatnią atrakcją dnia było pieczenie kiełbasek przy ognisku i wspólny posiłek.

img

Piątkowy poranek rozpoczął się od żywej lekcji historii w zamku, podczas której uczniowie dowiedzieli się jak ewoluowała broń biała na przestrzeni wieków oraz poznali podstawy posługiwania się nią w walce. Wykwaterowanie przebiegło bardzo sprawnie, a już dwie godziny później grupa dotarła do Bydgoszczy, gdzie najpierw odwiedziła budynek TVP Bydgoszcz. To było niezwykłe doświadczenie, bowiem nie każdy może zobaczyć jak wygląda telewizja „od kuchni”. Po porcji zupełnie nowej, medialnej wiedzy był czas na porcję lodów na bydgoskim starym rynku. Kolejną atrakcją były warsztaty mydlarskie w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Okazało się, że to niezwykłe miejsce, w którym opowieści o dawnych zwyczajach wywołują lekkie zażenowanie, a czasem nawet gromki śmiech. Odwiedziny w Bydgoszczy zwieńczone były spacerem z przewodnikiem po najpiękniejszych zakątkach miasta.

img

                Kierownikiem i organizatorem wycieczki była p. Karolina Król, całodobową opiekę sprawowali p. Małgorzata Osajda, p. Dariusz Kuszyński i p. Sławomir Kryrowicz.

Bezpieczną podróż jak zawsze zapewniła firma Frank-Tour z Konina oraz doskonały kierowca p. Hubert Frankiewicz.

img

1
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 7
  • 6
Komentarze