27.10.2016

Minerały to nie tylko skały

Alfabet składników mineralnych.

Żeby zdrowo żyć, trzeba zdrowo się odżywiać. W pozywieniu znajdują się składniki mineralne potrzebne do życia i prawidłowego wzrostu. Są wśród nich składniki dostarczajace energii , jak i  aminokwasy - budulec mięśni i kości, a także składniki potrzebne do procesów zachodzących w organizmie, np. błonnik ułatwijący trawienie.

W poprzednim wpisie omówione zostały najważniejsze witaminy, a teraz czas na składniki mineralne.

CYNK  zadba o  ładne włosy i paznokcie - znajduje się w orzechach, marchewce, brukselce, szpinaku, selerze i cebuli.

Znalezione obrazy dla zapytania cynk w jedzeniu

FOSFOR przyczyni się do lepszej wytrzymałości. Wchodzi w skład kości, zębów, wzmacnia wytrzymałość, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a znajdziesz go w borkułach, nasionach słonecznika, orzechach, produktach mlecznych.

Znalezione obrazy dla zapytania fosfor

 

MAGNEZ zapewni większą odporność. Jest niezbędnydo prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni. Jego najlepszym źrdłem są ziarna zbóż, kasza gryczana, groch, fasola, banany, mogdały, orzechy i gorzka czekolada.

Znalezione obrazy dla zapytania żelazo w jedzeniu

 

POTAS wpływa na pamięć. Pomaga dostarczyć tlen do mózgu. Wspomaga trawienie. Dostarczysz go organizmowi jedząc banay, marchewkę, morele, szpinak, ziemniaki, brokuły, brukselkę, kapustę, orzechy.

Znalezione obrazy dla zapytania potas

WAPŃ zapewni ci mocen kości zdrowe zęby, a jego źródłem są głównie produkty mleczne - kefir, ser itp. 

Znalezione obrazy dla zapytania wapńŻELAZO wpłynie na dobry nastrój. Jest ono niezbędne do budowy czerwonych krwinek. Najważniejszym źródłem żelaza jest mięso czerwone,  żółtka jaj, fasola, groch, brokuły, szpinak, nasiona dyni.

Znalezione obrazy dla zapytania żelazo w jedzeniu

 

Znalezione obrazy dla zapytania żelazo w jedzeniu

 

 

 

67
Dodaj Komentarz
  • 27
  • 1
  • 28
Komentarze