23.11.2016

Etykieta, czyli na co zwracać uwagę przy zakupach

Przy zakupie artykułów spożywczych należy zwracać uwagę pewne elementy etykiety, z których dowiemy się najważniejszych rzeczy o produkcie. Nie należy kierować się ładnym opakowaniem, ale tym, co jest w  opakowaniu.

Elementy etykiet:

1 -  Nazwa produktu.

2 - Skład to spis wszystkich surowców, które zostały użyte do przygotowania produktu. Jako pierwszy zawsze wymieniany jest składnik, którego jest najwięcej w produkcie. Spis zawiera również nazwy substancji dodatkowych.

3 - Wartość odżywcza - ilość wybranych składników pokarmowych oraz energii zawartej w określonej porcji produktu. Producenci mogą podawać te informacje, ale nie muszą. Do podawania  wartości odżywczych zobowiązani są producenci produktów o specjalnym przeznaczeniu, np. dla dzieci, dla sportowców.

4 - Warunki przechowywania, przeznaczenie oraz metody przyrządzania produktu.

5 - Termin przydatności do spożycia - termin, po upływie którego produkt nie powinien być spożywany. Są dwa oznaczenia daty przydatności  - "najlepiej spożyć przed ...."  - znaczy , że do tej daty produkt zachowuje swoje właściwości, a po upływie tej daty nadal nadaje się do spożycia, tylko producent nie daje już gwarancji co do zachowania jego właściwości. Dugie oznaczenie "najlepiej spożyć do ..." - po tej dacie produkt może nie nadawać się do jedzenia.

6 - Pochodzenie produktu.

7 - Nazwa i adres producenta, firmy pakującej lub sprzedawcy.

Znalezione obrazy dla zapytania etykieta spożywcza

Znalezione obrazy dla zapytania etykieta spożywcza

Znalezione obrazy dla zapytania etykieta spożywcza

 

15
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 9
  • 16
Komentarze