13.01.2016

Bezpieczne bankowanie

rady dla małych i dużych na podstawie magazynu "Bankomania"

10 zasad bezpiecznego bankowania:

1. Chroń swoje dane do logowania. Nie przekazuj ich nawet najbliższym osobom!

2.Zawsze sprawdzaj adres strony logowania. Najlepiej wpisuj go ręcznie lub loguj się ze strony głównej banku. Nigdy nie wchodź w linki do bankowości elektronicznej przesyłane w e-mailach! Upewnij się, że połączenie jest szyfrowane, sprawdzając czy adres strony w oknie przeglądarki zaczyna się od https:// oraz czy na pasku pojawia się ikona z zamkniętą kłódką. Po kliknięciu w kłódkę należy sprawdzić poprawność oraz aktualność certyfikatu.

3. Uważaj na fałszywe e-maile i załączniki od nieznanych osób! Szczególnie na te, które dotyczą rzekomych przesyłek, ciekawych artykułów, wezwań do zapłaty. Zawsze sprawdzaj adres, z którego została przesłana wiadomość, a w przypadku wątpliwości skontaktuj się  telefonicznie z firmą, od której rzekomo pochodzi.

4. Regularnie zmieniaj hasło logowania. Nie używaj tego samego hasła do konta i inhych serwisów. Nie powinno ono być proste. Nie zapisuj danych logowania w przeglądarce!

5. Zwracaj uwagę na to, gdzie podajesz kod  z SMS-a lub ze zdrapki. Podawanie kodu jednorazowego jest konieczne tylko w sytuacjach, gdy wykonujesz kluczowe opracje, np. zlecenie przelewu. Bank nigdy nie prosi o podanie takiego kodu przy logowaniu!

6. Sprawdzaj treść SMS-ów autoryzacyjnych! Powinna ona dokładnie zgadzać się z transakcją, którą zlecasz w serwisie.

7. Nie loguj się do serwisów bankowości elektronicznej z nieznanych sprzętów! Nie korzystaj z ogólnodostępnych lub niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.

8. Aktualizuj system operacyjny i przeglądarki.

9. Korzystaj z programu antywirusowego oraz firewalla.

10. Kupuj tylko w bezpiecznych sklepach internetowych, a płacąc w sieci kartą, korzystaj z usługi 3D-Secure.

 

25
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 6
  • 10
Komentarze