26.11.2012

"Z ekonomią za pan brat", czyli II część naszego poradnika

Ekonomia może być prosta i przyjemna. Dzięki naszemu poradnikowi poznacie podstawowe pojęcia, które pozwolą Wam lepiej zrozumieć świat finansów, do którego należymy. Dzisiaj kolej na mennicę? Czy słyszeliście kiedyś tę nazwę? Jeśli nie to koniecznie przeczytajcie ten wpis!

 

Mennica Polska to mówiąc najprościej producent monet. Monety, jak wiemy służą nam obok banknotów do płacenia za towary w sklepach. To właśnie w mennicy specjalne maszyny wybijają monety, na których znajdują się różne nominały. Każda moneta jak wiecie ma dwie strony. Na awersie jest zawsze nominał, natomiast na rewersie wybity jest rok produkcji monety oraz orzeł w koronie. Ale musicie wiedzieć, że nie zawsze tak było, że monety wybijane były maszynowo. W czasach, kiedy w Polsce rządzili pierwsi królowie monety wybijane były ręcznie. Było to zajęcie niezwykle czasochłonne, a co za tym idzie pieniądze też były w obiegu w ograniczonej ilości. Dopiero w XVIII wieku za sprawą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołano Mennicę Polską.

Produkcja monet obiegowych, które służą nam do płacenia nie jest jednak jedynym zadaniem mennicy. Powstają w niej również numizmaty, a więc monety okolicznościowe, które mają charakter kolekcjonerski. To właśnie tutaj powstają także medale i odznaczenia dla zasłużonych dla Polski ludzi. A czy wiecie jak się nazywają ludzie pracujący w mennicy? Są to mincerzy. Trudne słowo, ale ich praca jest nie do ocenienia bo to dzięki nim mamy bilon, którym płacimy za różne rzeczy. Mamy nadzieję, że przeczytaniu naszego poradnika wasza wiedza będzie większa i chociaż trochę polubicie ekonomię, a kto wie może za parę lat ktoś z was zostanie ekonomistą? Czas pokaże, a my życzymy Wam Mocy oszczędzania z SKO!

Tak właśnie wyglądało wybijanie monet dawniej...

Moneta wybijana ręcznie za czasów pierwszego króla Polski, a więc Bolesława Chrobrego

 

Numizmaty i monety okazjonalne wydawane przez Mennicę Polską

 

 

Współczesne polskie monety produkowane w Mennicy Polskiej

 

Opracowanie i przygotowanie poradnika:

Bartosz Chyś-opiekun SKO

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 2
  • 4