01.11.2012

Wyniki ankiet "Oszczędzamy z pasją"

Konta internetowe SKO to produkt, który tworzycie Wy- uczniowie oszczędzający. Stąd też liczy się Wasza opinia, aby system SKO spełniał Wasze oczekiwania i był dostosowany do Waszych potrzeb. W październiku br. przeprowadziliśmy wśród 79 uczniów z klas I-III ankiety "Oszczędzamy z pasją". Chcesz poznać wyniki przeczytaj koniecznie ten wpis.

Czy nasi uczniowie oszczędzają lub chcieliby oszczędzać?Skąd pochodzą ich oszczędności? W jaki sposób oszczędzają? Co najbardziej podoba im się w działaniach SKO? oraz Co najbardziej wpływa na otwieranie kont internetowych SKO? na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w przeprowadzonych przez opiekuna SKO panią Justynę Gramałę ankietach wśród 79 uczniów z klas I-III. W pytaniach uczniowie mogli zaznaczać więcej niż jedną odpowiedź. Oto jej wyniki:

Jak widzicie na wykresie aż 58 uczniów, co stanowi 73,41% ogółu ankietowanych wskazało, że oszczędza lub ma w zamiarze oszczędzać pieniądze. Jedynie 19 osób wskazało, że nie oszczędza lub nie zamierza oszczędzać. Sądzimy jednak, że nasze akcje przekonają również ich do tego, że oszczędzanie jest formą na realizację marzeń i zamierzonych celów.Najwięcej ankietowych- 57 uczniów(67,08% ogółu ankietowanych) w tym pytaniu wskazało, że ich oszczędności pochodzą z kieszonkowego otrzymywanego od rodziców lub dziadków. 20 osób wskazało, że ich oszczędności pochodzą z prezentów urodzinowych lub imieninowych, a zaledwie 6 osób wskazało na inne źródła

W pytaniu trzecim 50 osób wskazało, że oszczędza wkładając swoje pieniądze do skarbonki, 20 osób wpłaca je na konto SKO, a 6 osób oszczędza w inny sposób. Mamy nadzieję, że ci którzy oszczędzają pieniądze w domowych skarbonkach przekonają się do otwarcia konta SKO, gdyż otwiera on wiele możliwości, z których najważniejszą są odsetki dopisywane, co tydzień wynoszące 5% w skali roku.

W naszej ankiecie pytaliśmy Naszych uczniów, które z działań SKO prowadzonych w Naszej szkole podobają się im najbardziej. Oto wyniki:Tak jak widać na wykresie najbardziej z Naszych działąń podobają się Naszym uczniom organizowane przez SKO konkursy z nagrodami. Dużej liczbie osób, gdyż aż 33 osobom podobają się Nasze gazetki SKO, 31 uczniom podoba się apel o oszczędzaniu, a 15 blog szkolny SKO. Sądzimy, że uwagi jakie zgłaszają Nam uczniowie i ciągłe zmienianie się bloga szkolnego pozwoli na to, że przypadnie on do gustu jeszcze większej ilości osób.

Najwięcej ankietowanych uczniów w tym pytaniu wskazało, że do otwierania internetowych kont SKO najbardziej zachęcają odsetki dopisywane co tydzień. 24 uczniów wskazało, że fajnym pomysłem jest także możliwość rozdzielenia oszczędności na kilka wirtualnych skarbonek, po 15 osób wskazało, że do założenia konta internetowe SKO nakłania możliwość sprawdzenia ile czasu potrzeba do oszczędzania na określoną rzecz oraz możliwość zdobywania odznak za oszczędzanie.

Wyniki ankiety dowodzą, że nasi uczniowie mają świadomość, iż oszczędzanie jest potrzebne, aby realizować marzenia i cele. Mamy nadzieję, że systematyczna edukacja finansowa i inne nasze działania przekonają- nieprzekonanych do tego, aby skarbonki domowe zamienić na konta SKO. Sądzimy także, że 10 miejsce w rankingu najbardziej lubianych blogów dowodzi, że mamy co raz więcej sympatyków, a w nasze działania jest włączają się wszyscy niezależnie od tego czy mają konta SKO czy też dopiero będą mieli.Podobne ankiety wiosną przeprowadzimy w klasach IV-VI.

 

Opiekunowie SKO: Bartosz Chyś, Justyna Gramała

0
Dodaj Komentarz
  • 21
  • 17
  • 2