06.02.2013

"Polskie finanse", czyli I część naszego poradnika

Witamy ponownie na Naszym blogu. Przygotowaliśmy dla Was nowy poradnik, z którego dowiecie się m.in. o historii Narodowego Banku Polskiego, Giełdzie Papierów Wartościowych, denominacji polskiej złotówki czy zabezpieczeniach umieszczanych na polskich banknotach.

Tyle jednak tytułem wstępu. Dzisiaj chcielibyśmy zapoznać Was z historią

Narodowego Banku Polskiego.

 

Jak to z Narodowym Bankiem Polskim było?

Pewnie wielu z Was już słyszało skrót NBP. Oznacza on oczywiście Narodowy Bank Polski. O ile ten skrót jest znany większości z nas o tyle mało z nas zna historię banku centralnego, który zajmuje się emisją pieniędzy. Swoje początki ma on w XIXw, kiedy to 6 maja 1828r. utworzono Bank Polski.  Bank ten spełniał wiele ważnych funkcji. Zajmował się emisją biletów-złotego polskiego, zajmował się długiem publicznym, a więc udzielaniem pożyczek skarbowych przeznaczanych na rzecz państwa. Oprócz tego zajmował się przechowywaniem depozytów, a więc różnorodnych kosztowności i pieniędzy. Na tym jednak nie kończyła się jego rola, gdyż Bank Polski zajmował się sprzedawaniem i kupowaniem towarów, prowadził działalność charytatywną, zajmował się operacjami związanymi z papierami wartościowymi oraz udzielał kredytów.  Działał on niemalże 60 lat aż do czasu kiedy Polska utraciła suwerenność.

 

 

gmach

 

Gmach Banku Polskiego przy Placu Bankowym w Warszawie

złoty

 

Bilet-złoty polski pochodzący z 1831r.

 

Nowy rozdział w rozwoju banku centralnego w Polsce to lata po zakończeniu I wojny światowej. W 1918r. utworzono Polską Krajową Kasę Pożyczkową. W latach kiedy ona działała w Polsce panował kryzys finansowy. Stąd też udzielała ona bezprocentowych pożyczek państwu. Swoją działalność zakończyła w 1924r.

 

marka

Marka polska emitowana przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową

 

Duży wkład w powołanie Banku Polskiego miał Władysław Grabski, który określił jego statut i zadania. Bank prowadził działalność emisyjną i kredytową. Działał on do wybuchu II wojny światowej. Tuż po wojnie, a więc w 1945r. powołano na jego miejsce Narodowy Bank Polski.

 

NBP

Współczesna siedziba NBP przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie


Opracowano na podstawie:http://www.nbp.pl/publikacje/historia/rzut.pdf

 

Więcej o działalności NBP możecie przeczytać na stronie:

http://www.nbp.pl/

Opiekunowie SKO: Bartosz Chyś, Justyna Gramała

0
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 3
  • 8