20.02.2011

Nasza szkoła ma już 52 lata

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Generała Józefa Bema rozpoczęła swoją działalność piewszego września 1959r Szkolną Kasę Oszczędności założono w 1961r.

Szkoła Podstawowa nr 7 powstała dzięki staraniom władz miejskich i społeczeństwa miasta. Inicjatywa  spowodowana była sytuacją szkolnictwa w Ostrowie Wielkopolskim, duży przyrost naturalny w latach powojennych przyczynił się do przeładowania w szkołach, dzieci uczyły się w systemie dwu a nawet trzyzmianowym. Szybko rozwijało się osiedle wokół ulicy Bema. Stąd decyzja o budowie nowej szkoły. Społeczny Komitet Budowy Szkoły powstał 21 lutego 1957r.

 

   W kwietniu 1958 roku odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego w W roku szkolnym  1958/1959 Szkoła Podstawowa nr 7    stała się nową jednostką organizacyjną. Zajęcia odbywały się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Wolności. Warunki pracy i nauki przez ten rok były bardzo trudne.    Rok szkolny 1959/1960 szkoła rozpoczęła w nowym budynku przy ulicy Bema.                       

W dniu 29 sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej. Uroczystość oddania budynku do użytku odbyła się pierwszego września 1959 r.  W pierwszym roku istnienia szkoła liczyła 507 uczniów, którzy tworzyli 15 oddziałów,  w których uczyło 13 nauczycieli. Nowy rok szkolny 1959/1960 rozpoczął się już  w dotychczasowym budynku przy ulicy Bema 30, którego Inauguracji dokonali przedstawiciele władz miasta i władz oświatowych:

Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej - Marian Gilarski
Wizytator Kuratowium - Stanisław Sawiński
Przewodniczący Komisji Oświaty - Seweryn Szyszka
Inspektor szkolny - Jan Chmiel

No i oczywiście kierownik szkoły Marian Winiecki - w obecności nauczycieli, dzieci, młodzieży i rodziców.  Władze oświatowe zwiększyły rejon szkolny, liczba oddziałów wzrosła z 15 do 21. Nauka w szkole rozpoczęła się przy bardzo słabym wyposażeniu w sprzęt i pomoce naukowe. Meble szkolne wypożyczone były z różnych szkół na terenie Ostrowa.   Równocześnie powstał budynek, w którym mieściły się sanitariaty. Trwały też intensywne prace nad urządzeniem obejścia szkolnego, wykończenia sali gimnastycznej i bloku mieszkalnego dla nauczycieli. W urządzaniu boiska pracowali uczniowie i rodzice. Wiele prac wykonali żołnierze miejscowej Jednostki Wojskowej.

 

W roku 1959 oddano również do użytku salę gimnastyczną i dom nauczyciela. Wiosną 1960 roku przystąpiono już do zagospodarowania obejścia szkoły i boiska.
Do roku 1965 szkoła funkcjonowała jako szkoła siedmioklasowa. Kolejne lata owocowały wyposażeniem szkoły w meble, pomoce dydaktyczne, pomieszczenia szkolne stawały się coraz piękniejsze. Rozwijało się również życie społeczne szkoły wytworzyły się więzi miedzy uczniami i nauczycielami, rozwijała się współpraca z rodzicami. Społeczność szkolna zaczęła mieć wspólne cele. Jednym z nich było nadanie imienia szkole. Po burzliwych dyskusjach na radzie pedagogicznej, zebraniach organizacji szkolnych oraz zebraniach rodziców ustalono że patronem szkoły będzie Józef Bem. Nadanie imienia szkole nastąpiło 25 stycznia 1964 r. Odsłonięto pamiątkową tablicę na budynku szkolnym. Reforma oświaty spowodowała , że nauka w szkole podstawowej została przedłużona do lat ośmiu. Pierwsi absolwenci ośmioklasowej podstawówki ukończyli szkołę w 1966 roku. Z każdym rokiem wzrastała liczba uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Było to spowodowane wyżem demograficznym, poszerzeniem obwodu szkolnego ale także niewątpliwie uznaniem szkoły przez władze oświatowe za "szkołę wiodącą" w zakresie stosowania nowoczesnych metod nauczania.

W 1979r. szkoła została podłączona do kanalizacji miejskiej. Powstały łazienki w budynku szkoły, a budynek, w którym były sanitariaty został zmodernizowany. Powstała tam pracownia techniczna przeznaczona dla chłopców. W ostatnich latach istnienia tego budynku mieściła się tam modelarnia i harcówka. W 2008r. budynek został zburzony w związku z budową nowej hali sportowej.

W roku szkolnym 1983/1984 w związku z obchodami ćwierćwiecza szkoły, zrodziła się myśl nadania szkole sztandaru. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była ówczesna dyrektor szkoły Stefania Grzegorczyk, która zadbała o prawne procedury. Komitet Rodzicielski podjął uchwałę, że fundatorem sztandaru będą rodzice i zakład opiekuńczy PKS. Propozycja spotkała się z aprobatą wszystkich rodziców, którzy zadeklarowali się wpłacić na ten cel 200zł od rodziny. Projekt plastyczny wykonała mgr Aleksandra Raczak. Kuratorium Oświaty zatwierdziło projekt i procedury dotyczące nadani sztandaru i w styczniu 1984r. szkoła otrzymała akt nadania „ Prawa posiadania sztandaru”. Sztandar został wręczony szkole 02 czerwca 1984r. podczas uroczystości 25- lecia szkoły.

Szkoła jako pierwsza z ostrowskich szkół w 1993r. zorganizowała pracownię komputerową. Staraniem dyrektora szkoły mgr Włodzimierza Mielocha zbudowana została nowa kotłownia i szkoła otrzymała ekologiczne ogrzewanie gazowe.

Kolejna reforma oświaty spowodowała, że decyzją władz samorządowych szkoła została sześcioletnią szkołą podstawową.

Od  2002r. dyrektorem szkoły została  mgr Marzena Czapraka. Od tego momentu do chwili obecnej szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, wymienione zostały okna w całej szkole. Od 2005roku w budynku szkoły mieści się Przedszkole nr 13.  W 2006r. zrealizowana została termomodernizacja budynku, który otrzymał nową elewację. Otoczenie szkoły jest sukcesywnie modernizowane i upiększane.

Obecnie jest nowoczesną szkołą wyposażoną w sprzęt komputerowy, multimedialny, pomoce dydaktyczne. Sale lekcyjne są sukcesywnie modernizowane. Został przeprowadzony remont stołówki, kuchni, świetlicy, biblioteki. Wiele prac wykonywanych jest dzięki pomocy rodziców. Historycznym wydarzeniem jest rozpoczęcie budowy hali sportowej w styczniu 2008r.  

19 czerwca 2008 roku podczas pożegnania uczniów klas VI odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7.
W srebrnej tubie znalazł się papier zawierający fakty i nazwiska osób sprawujących obecnie
urzędy w kraju i w mieście, dane projektantów, osób nadzorujących budowę i wykonawców.
Symbolicznego zamurowania tuby dokonał Radosław Torzyński, prezydent miasta Ostrowa
Wielkopolskiego, oraz Ryszard Kasperski przewodniczący Rady Rodziców.
Dokument spoczął w południowej ścianie powstającej sali, przy wejściu głównym.
Swoją obecnością zaszczycili uroczystość zaproszeni goście. Oprócz Prezydenta Miasta obecni byli m.in.:
poseł na Sejm Jarosław Urbaniak, Zastępca Prezydenta Stanisław Krakowski, Radni Miejscy, ks. Maciej Wyzujak, przedstawiciele Rady Rodziców, Rady Osiedla, uczniowie oraz ich rodzice.

 

0
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 0
  • 9