03.11.2016

UDANY BADMINTONOWY WEEKEND „DWÓJKI”

Badminton – dwa turnieje i 5 medali zawodników UKS „Dwójka” Bytów

W dniach 15 – 18. 09.2016 odbyły się dwa turnieje badmintonowi w Polsce na który wybrali się zawodnicy bytowskiej „dwójki”. W Suchedniowie odbył się Grand Prix Polski juniorów młodszych i młodzików młodszych oraz w Częstochowie Otwarty Turniej Elity Cup I.

Do Suchedniowa w województwie świętokrzyskim, zjechali najlepsi badmintoniści z całej Polski (198 zawodników) w kategorii junior młodszy i młodzik młodszy. Jak również swój udział w tym turnieju wzięli zawodnicy z Łotwy, Białorusii i Ukrainy.

Trener Jerzy Saldat zabrał 6 badmintonistów. Nasz wyjazd na Grand Prix Polski w Suchedniowie miał na celu zdobycie jak najwięcej punktów do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona oraz sprawdzenie swoich umiejętności i formy z najlepszymi badmintonistami na tym etapie przygotowań – mówi trener Jerzy Saldat

Nasz występ należy do udanych – zdobyliśmy 3 medale (dwa srebrne i jeden brązowy), choć jest mały niedosyt, gdyż zabrakło złotego krążka – ocenia trener.

Do sporej niespodzianki doszło już w fazie grupowej juniorek młodszych z udziałem naszej zawodniczki Laury Bujak, która pokonała rywalkę rozstawioną z nr 1 w tym turnieju Idę Wiśniewską (KS Kurier Lubelski Team) i to w dwóch setach 21:19 i 21:18. Z pozostałymi grupowymi rywalkami Laura wyszła zwycięstwo, co dało jej awans do ćwierćfinały w turnieju. Natomiast nasza druga zawodniczka Anna Duda również bez problemów wygrała dwa pojedynki grupowe awansując do ćwierćfinału.

Natomiast ta sztuka nie udała się Oli Sieprawskiej, która przegrała swoje dwa pojedynki grupowe. Na usprawiedliwienie należy napisać, iż Ola grała z kontuzją nogi, której nabawiła się podczas jednego z pojedynków. I należy podziwiać upór i walkę do końca naszej zawodniczki, że nie chciała oddawać swoje pojedynki walkowerem rywalkom, pomimo bólu nogi. Ola zagrała jeszcze w grze podwójnej i mieszanej.

W ćwierćfinale Laury umiejętności sprawdziła o rok starsza rywalka z UKS Plesbad Pszczyny Dagmara Pękała. W tym dniu nasza zawodniczka była nie do pokonania i pewnie wygrała 2:0 (21:18, 21:11) awansując do półfinału. Zaś Anna Duda miała już większe problemy, aby awansować do najlepszej „czwórki” w turnieju. Na jej drodze stanęła również o rok starsza rywalka Agnieszka Foryta z STB Energia Lubliniec. Pierwszego seta wygrała bytowianka 21:19. W drugim secie niestety na przewagi wygrała rywalka 22:20. A więc o awansie decydował trzeci set i tu bardziej nerwowo i dokładną lotką wykazała się Ania pokonując rywalkę 21:19. Pojedynek trwał 49 minut.

A więc mieliśmy w najlepszej „czwórce” dwie nasze zawodniczki z Bytowa.

Półfinały były rozgrywane wczesnym rankiem w niedzielę. Laura spotkała się z Karoliną Szubert. I niestety nasz zawodniczka nie mogła zaliczyć tego spotkania do udanego, gdyż pewnie przegrała z rywalką o wejście do finału 9:21, 13:21.

Jak sama Laura powiedziała po spotkaniu, że nie lubi grac tak ważnych pojedynków tak wcześnie rano i to min. było powodem wielu własnych błędów, które popełniała posyłając często lotki na aut.

Natomiast Ania Duda spotkała się w walce o wejście do finału z nr 2 w tym turnieju oraz starszą o rok zawodniczką z STB Energia Lubliniec Hanną Szamańską. Pierwszy set to przegrana bytowianki 16:21. Natomiast w drugim i trzecim secie nasza zawodniczka kontrolowała przebieg spotkania wygrywając sety 21:18 i 21:18. Tym samym awansowała do finału.

Finał Grand Prix Polski to nic innego jak rewanż za majowe Mistrzostwa Polski, które odbyły się w Suwałkach. Gdzie Anna Duda spotkała się z Karoliną Szubert i wtedy przegrała nasza zawodniczka złoty medal. Tym razem również Ania nie znalazła sposobu, aby pokonać swoją rówieśniczkę ze Ślęzy przegrywając finałowy pojedynek w Grand Prix Suchedniowa o Puchar Gór Świętokrzyskich 18:21 i 17:21.

Trzeci medal zdobyła dla naszego klubu młodziczka młodsza Anna Radtke w grze pojedynczej. W gronie 54 zawodniczek Ania w swojej grupie nie miała problemów z pokonaniem kolejno rywalek z Beninca UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle i UKSB Milenium Warszawa po 2:0 w setach.

Nasza zawodniczka z racji, iż była rozstawiona z nr 5/8 w pierwszej rundzie pucharowej miała wolny los. W drugiej rundzie spotkała się z Kingą Sztokfisz (UKS Unia Bieruń) pokonując rywalkę 21:15 i 21:18. W ćwierćfinale naszą zawodniczkę los przydzielił Julię Pająk z turniejowym nr 3/4 z Suchedniowa.

Nasza bytowianka pewnie pokonała w ciagu 26 minut rywalkę 21:13 i 21:16. Tym samym zapewniła sobie już medal brązowy awansując do półfinału turnieju. W niedzielne przedpołudnie w walce o finał turnieju Ania miała do pokonania rozstawioną z nr 2 Annę Czuchra z UKS Unia Bieruń.

Bardzo zmotywowana nasza zawodniczka gładko i pewnie pokonała wyżej rozstawiona rywalkę z Bierunia 21:14 i 21:11.

A więc mieliśmy tegoż dnia drugi finał i niestety młodszej Ani Ratkę tak samo jak Ani Duda nie udała się pokonać w finale rywalki z BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle Dominiki Gajdy. Po walce minimalnie nasza Ania Radtke uległa 17: i 17:21 zdobywając dla naszego klubu w tym dniu i w tym turnieju drugi srebrny medal i trzeci krążek.

W tym turnieju wystąpili jeszcze dwaj młodzi zawodnicy Paweł Szach i Sebastian Saldat, lecz ich występ należy w tym turnieju zaliczyć, jako ogrywanie się z zawodnikami innych klubów i poczucia atmosfery turniejowej na najwyższym poziomie. Zarówno Paweł jak i Sebastian odpadli w fazie grupowej w turnieju zajmując miejsca w trzeciej dziesiątce.

W grach podwójnych i mieszanych zarówno Ola Sieprawska jak i Anna Duda i Laura Bujak nie zaliczyli do udanych występów odpadając już w fazie grupowej.

Najlepsze wyniki Turnieju Grand Prix Suchedniowa.