25.01.2021

Skąd się wzięły pieniądze?

Dzisiaj czlonkowie SKO dowiedzieli się na zajęciach, że dawno, dawno temu nie było pieniędzy. Ludzie wymieniali się różnymi rzeczami, jeśli jednych mieli więcej, a innych za mało. Czasem, żeby dostać torbę warzyw, trzeba było dać ich właścicielowi buty, koszulę, a nawet krowę czy dom. Ale nie było wiadomo, ile warta jest torba warzyw. Takie wymiany często nie były sprawiedliwe. Jeden dostawał więcej, inny mniej. Trudno było też iść na targ po warzywa z krową. Nie mówiąc już o domu, którego nie da się zabrać ze sobą na zakupy. Dlatego ludzie zaczęli wymieniać wszystkie rzeczy na jeden rodzaj towaru. Na przykład na sól, zboże czy kamyki. To były pierwsze pieniądze. Każdy już wiedział, że torbę z warzywami może dostać za dzbanek soli. A za cztery dzbanki soli dostanie krowę. To wtedy ludzie przestali się wymieniać, a zaczęli kupować i sprzedawać. Robią to do dziś. Ale nie płacą już solą, bo wymyślili lepsze sposoby.

Desgarga+gratis+los+mejores+gifs+animados+de+economia.+Imágenes+animadas+de+economia+y+más+gifs+animados+como+buen…  | Economia imagenes, Economia, Imagenes animadas

Kilka tysięcy lat temu ludzie zaczęli kupować i sprzedawać towary. Płacili jednym za inny – one pełniły funkcję pieniędzy. Z czasem artykuły, takie jak sól czy zboże, zostały zastąpione kawałkami metalu. Były one bardziej trwałe, nie niszczyły się. Były też mniejsze, dawały się schować do kieszeni. Pomysłodawcami takich pieniędzy byli starożytni ludzie mieszkający nad Morzem Śródziemnym. Żeby było łatwiej dać określoną ilość metalu, ludzie zaczęli robić z niego małe kawałki lub kulki. Królowie wybijali na nich swoje imię lub podobiznę, żeby każdy wiedział, że to prawdziwe pieniądze. To wtedy ustalono, że pieniądze można wytwarzać tylko w jednym miejscu w każdym państwie. Nie mogą być robione przez mieszkańców w domach. Jeśli ludzie chcieli mieć pieniądze, musieli coś sprzedać albo pracować i za to dostawać pieniądze. Później zaczęto drukować już prawdziwe pieniądze.

3
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 10
  • 3
Komentarze