22.10.2015

Butelki, buteleczki

Technologia recyklingu butelek PET

Surowiec PET uzyskany podczas recyklingu butelek lub sztywnych folii znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w przemyśle spożywczym i odzieżowym.

 

Kolejna akcja bardzo udana.  Zebraliśmy 30 worków z plastikowymi butelkami. Ochrona środowiska to dla nas bardzo ważna sprawa.

Ciekawostki

1. Gdybyśmy ustawili wieżę z butelek PET, wyrzuconych w ciągu roku na całym świecie, jej wysokość sięgnęłaby aż 28 mln km! Dla porównania, odległość Księżyca od Ziemi jest 73 razy mniejsza, wynosi „zaledwie” 38 tys. km.

2. Czas rozkładu plastikowej butelki wynosi około 500 lat.

3. Choć może trudno w to uwierzyć, to właśnie z butelek PET wytwarza się popularne, ciepłe i praktyczne polary. Uzyskane z plastikowych butelek, włókno poliestrowe wykorzystuje się również do produkcji namiotów, plecaków, butów itp. Butelki PET przerabiane są nie tylko na włókna i przędze, ale także na płyty, folie, elementy wyposażenia samochodów, a nawet meble.

4. Poprzez recykling 1 tony plastikowych butelek (PET) jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 1,5 tony emisji CO2.

5. Aby wyprodukować jedną bluzę z polaru, wystarczy zaledwie 35 zużytych butelek PET.

6. Ze względu na wymogi sanitarne, w Europie regranulaty nie mogą być wykorzystywane do produkcji opakowań spożywczych. Można z nich jednak wytwarzać opakowania na chemię gospodarczą.

7. Politereftalan etylenu to jedno z najbardziej powszechnych tworzyw sztucznych. Około 80% wszystkich wyrobów PET stanowią butelki.

8. Wartość opałowa butelek PET wynosi około 30 MJ/kg, przewyższając znacznie wartości opałowe słomy, drewna czy węgla brunatnego.

1
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 5
  • 8
Komentarze