16.04.2011

Zwiedzamy SkarżySKO :)

Wiosna już chyba na dobre u nas zagościła a wraz z nią dłuższe, cieplejsze dni, więcej słońca :) a tym samym ochota na wyprawy w nieznane .... Przed nami czas Świąt , długiego weekendu majowego- kiedy to oprócz nastroju na wycieczki mamy również na nie czas :) Chcemy przedstawić naszym SKO-wiczom kilka propozycji na wiosenne wyprawy :) Przy okazji będzie można zrzucić parę kilogramów po świątecznym biesiadowaniu :) Zapraszamy do naszego mini przewodnika :) Z pewnością każdy znajdzie w naszej okolicy coś ciekawego dla siebie...

Warto powiedzieć na samym początku, że miasto Skarżysko-Kamienna leży na północnym obrzeżu Gór Świętokrzyskich. Usytuowane jest w dolinie rzeki Kamiennej i z każdej strony otoczone jest zalesionymi wzgórzami. Już samo nasze położenie będzie  z pewnością zachętą dla amatorów pieszych wędrówek po lasach a także położonych nieopodal szczytach Gór Świętokrzyskich. Jednakże jeśli chodzi o miejsca położone w  sercu Skarżyska z pewnością warto zwiedzić Muzeum Orła Białego. Jest to drugie co do wielkości w Polsce muzeum z plenerową ekspozycją militariów. Dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Wojskiem Polskim zgromadzono na niej wiele rodzajów i typów ciężkiego sprzętu bojowego: działa artyleryjskie, działa przeciwpancerne i przeciwlotnicze, wyrzutnie rakietowe ( m.in. S- 2), czołgi, wozy pancerne i samochody wojskowe różnego przeznaczenia. Unikatowym w skali kraju eksponatem jest pełnomorski kuter torpedowy ORP „Odważny”, pozyskany w 1987 roku dla Muzeum dzięki przychylności Dowództwa Marynarki Wojennej. Jest to jedyny zachowany kuter typu 664 z siedmiu jednostek zbudowanych w Polsce wyłącznie w oparciu o polską myśl techniczną.

 

 

 

m_woj_skarzysko_orla_p1.jpgbezNazwy4.jpeg

 

bezNazwy2.jpegbezNazwy3.jpeg

 

W bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum znajduje się ośrodek wypoczynkowy, położony wśród sosnowych lasów nad dużym zalewem na rzece Kamionce. Ośrodek, podobnie jak zalew, nad którym się znajduje, noszą nazwę Rejów. Zalew Rejów to nie tylko miejsce plażowania, ponieważ pływają po nim także małe żaglówki, kajaki i rowery wodne. Nad zalewem znajduje się kilka dobrze wyposażonych, drewnianych, piętrowych domków campingowych. W pobliżu Rejowa znajdują się także ruiny wielkiego pieca z XIII/XIX wieku.

 

Rejw01.jpgRejw1.jpgruinywielkiegopiecanaRejowie.jpg

 

W Skarżysku znajduje się również drugi, nieco mniejszy zalew Bernatka, który w okresie letnim stanowi miejsce wypoczynku dla mieszkańców.

Bernatkazalew.jpg

 

Warto również zobaczyć rezerwat Rydno. Jest on częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej.

 

Rydno.jpgRydno2.jpg

 

Na rzece Żarnówce znajduje się młyn wodny zbożowy, zbudowany prawdopodobnie w 1859roku.

 

bezNazwy5.jpeg

 

Z pewnością warto również zobaczyć Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej- jedyny w Polsce Kościół i Sanktuarium z kopią obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej zbudowane na wzór Ostrej Bramy w Wilnie.
OstraBrama1.jpg100ca7f4000c73074a030990.jpgskar5.jpg

 

 

Zainteresowani mogą:

-udać się  na cmentarz wojenny 1914-1915.

 

 

cmentarzwojenny.jpg

 

- zobaczyć neogotycki Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego z 1923roku

 

dsc007293hs.jpg

 

 

- zobaczyć Kościół Św. Józefa z 1928 roku

 

kosciw.Jzefa.jpg

 

Amatorów pieszych jak i rowerowych  wycieczek zachęcić możemy do wiosenny i letnich  wypraw  po naszych okolicznych lasach. Piękne tereny, liczne źródełka, bujna roślinność to niejedyne ich atuty. Z pewnością pozwolą nam się na nowo obudzić po długiej zimie, dodając nam energii, siły i witalności na wiosnę. A przecież zastrzykiem wigoru nikt nie pogardzi, w końcu tego nam trzeba by prężnie i efektywnie działać w SKO :)

Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie i oczywiście gorąco zapraszamy do wizyty w naszym regionie.

7
Dodaj Komentarz
  • 13
  • 5
  • 10
Komentarze