14.05.2011

Dbamy o środowisko

Wychodząc z założenia "lepiej późno niż wcale" postanowiliśmy także dołączyć do konkursu na temat dbania o środowisko. Przecież trzeba się pochwalić tym wszystkim co dzieje się w naszej placówce :) :) W szkole prowadzonych jest wiele akcji mających na celu ochronę przyrody. Bardzo prężnie działa Koło Młodego Przyrodnika a także realizowany jest Program "Nasza Mała Ekologia". Dbamy nie tylko o nasze najbliższe otoczenie, ogród szkolny, okolice placówki ale także swoimi działaniami chcemy pomóc naturze i środowisku w szerszym zakresie. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszą działalnością na rzecz ochrony przyrody:)

Sprzątanie Świata

 

Każdego roku uczestniczymy w akcji Sprzątania Świata. Współpracujemy z Wydziałem Ochrony Środowiska  Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej. Chcemy poprzez te działania wyrabiać w naszych uczniach nawyk dbałości o najbliższe otoczenie. Każdego roku zaopatrzeni w rękawiczki, worki wyruszamy w miasto by oczyścić je i odkryć jego naturalne piękno w parkach, skwerkach, placach zabaw.Wyruszamy w pobliskie ulice oczyszczając miasto nie tylko sobie ale i naszym sąsiadom.  Przecież w czystym świecie żyje się lepiej i jakże przyjemniej  !!! Pamiętajmy o tym!!!

 

9.jpg

 

Organizujemy liczne wycieczki :

 


wycieczka do nadleśnictwa

 

W ramach realizacji programu "Nasza Mała ekologia" współpracujemy z Nadleśnictwem w Skarżysku-Kamiennej uczestnicząc każdego roku w edukacyjnych spotkaniach z Przedstawicielami pracowników Nadleśnictwa. Podczas takich wycieczek dowiadujemy się nie tylko o tym w jaki sposób dbać o lasy,jego mieszkańców ale również  jak należy je  chronić przed niebezpieczeństwami takimi jak pożar, nielegalna wycinka drzew lub  zaśmiecanie. Uczniowie zdobywają także wiedzę o różnorodnych formach ochrony przyrody. Celem każdej z takich wycieczek jest nie tylko edukacyjny wpływ ale również oddziaływanie na emocje uczniów. Staramy się, aby obserwując piękno natury, niesamowity urok polskich lasów, różnorodności fauny i flory uwrażliwić ich na losy środowiska naturalnego. Wszystko po to, by kiedyś sami szerzyli w swoim otoczeniu ideę dbania o środowisko.

 

P6180201.JPGcopy_of_1.jpg

 

 

Wycieczka do Zakładu Energetyki Cieplnej


Podczas wizyty w Zakładzie Energetyki Cieplnej uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób wytwarzane jest ciepło i jak transportowane jest ono do naszych mieszkań. Mogli zobaczyć z bliska  ogromny - 123 metrowy komin, olbrzymi plac węglowy, pompownię w której pompuje się ciepłą wodę do mieszkań, taśmociągi, rurociągi. Uczniowie poznali numer do Elektrociepłowni 993 gdzie można w razie potrzeby zadzwonić i zgłosić wszelkie awarie i usterki. Głównym celem wycieczki było uzmysłowienie uczniom konieczności dbania o środowisko poprzez oszczędzanie źródeł energii.

18.jpg

 

 

Pokaz mody ekologicznej

 

Chcąc przybliżyć naszym uczniom ideę segregacji śmieci i wielu korzyści z tego płynących wielokrotnie organizowano w naszym ośrodku pokaz mody ekologicznej. Miało to w zabawny, nieraz komiczny sposób ale za to bardzo wymowny i skuteczny ukazać jak wiele można zrobić z surowcami wtórnymi. Dzięki takim edukacyjno-rozrywkowym spotkaniom uczniowie poznawali nie tylko sposoby wykorzystania papieru, butelek czy plastiku w tworzeniu odzieżowych kreacji ale także "przemycane" było wiele treści dotyczących innego ich wykorzystania w przemyśle czy gospodarce.

 

copy_of_4.jpg

 

 

Obchody Dnia Ziemi

 

W naszej placówce każdego roku 22 kwietnia czcimy Święto Ziemi. Tego dnia chcemy zrobić wszystko aby pokazać naszym uczniom jak ważne jest to, by dbać o naszą planetę. Z tej okazji organizowane są liczne wycieczki, zbiórki śmieci,konkursy plastyczne  ale także wiele ciekawych imprez sportowo-integracyjnych. W tym roku zorganizowany został Turniej Wiedzy Ekologicznej. Uczniowie rozwiązywali wspólnie krzyżówki, rebusy, dzięki czemu poznawali i utrwalali sobie podstawowe terminy z zakresu ekologii. Uczyli się także rozpoznawać odpady i podejmowali próby segregacji śmieci. Podczas takich zajęć dzieci miały możliwość uświadomić sobie potrzebę dbania o środowisko a także mieli czas by wspólnie zastanowić sie nad tym, co sami mogą zrobić by pomóc Matce Ziemi. Uczniowie dowiedzieli się także co to znaczy żyć "EKO". W ramach obchodów Dnia Ziemi wykonujemy także wiele prac plastycznych o tematyce ekologicznej, niektóre z nich są wysyłane na konkursy organizowane poza terenem placówki. Część naszych prac została wysłana na konkurs "graj w zielone" organizowany przez Bank PKO BP.

 

P4130035.JPG8.jpg

 

Ekologiczny Turniej Sportowy

 

Obchody Świąt ekologicznych na dobre wpisało się życie naszej placówki. Tak jest też z ekologicznym Turniejem organizowanym w okolicach Dnia Ziemi. Jest to impreza o niesamowitym klimacie. Podczas niej nie tylko integrujemy się ze środowiskiem lokalnym  z okolicznych szkół ale także rozbudzamy w sobie ducha rywalizacji i walki w wielu konkurencjach sportowych. Oczywiście główną rolę podczas takiego turnieju odgrywają surowce wtórne np: rzucamy papierową kulą do kręgli, którymi są puste butelki, urządzamy bitwę na papierowe naboje, skaczemy w plastikowych workach i wiele,  wiele innych ;) Wykorzystaliśmy  także w naszych konkurencjach kapsle, nakrętki, papier toaletowy, tekturowe pudła. Oprócz rywalizacji sportowej ( oczywiście zdrowej rywalizacji :))))  uczniowie utrwalili sobie także wiedzę na temat ekologii, życia w zgodzie z naturą oraz przypomnieli  podstawy recyclingu.  Podczas imprezy uczniowie nie tylko poprawiali kondycję i sprawność ruchową, poszerzali wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zaprzyjaźniali z wolontariuszami, którzy nam pomagali w organizacji imprezy ale  przede wszystkim świetnie się bawili ;) :)

 

copy2_of_1.jpg

 

Dbamy o nasz szkolny ogród

 

Wszyscy staramy się włożyć wiele zaangażowania i wysiłku w nasz szkolny ogród: jesienią grabimy liście, wiosną sadzimy nowe drzewka i krzewy, siejemy kwiaty. Dbamy o roślinność już rosnącą, wyrywamy chwasty, oczyszczamy z niepotrzebnych kamieni. Latem nasz szkolny ogród i boisko jest miejscem wielu imprez. Chcemy zapewnić zarówno sobie jak i naszym miłym gościom przyjemny odpoczynek w zaciszu pięknych drzew, na zielonej łączce, wśród pięknych kwiatów.

 

 

14.jpg

 

Segregacja i zbiórka surowców wtórnych

 

Wszyscy wiemy jak ważne jest segregowanie odpadów. Uczymy zatem także naszych uczniów w jaki sposób robić to prawidłowo. Organizujemy liczne zbiórki makulatury, butelek plastikowych typu PET, nakrętek.

 

24.jpg

 

3
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 5
  • 6
Komentarze