Alfabet cyberbezpieczeństwa
F jak Fake News
Internet to skarbnica wiedzy, ale też źródło fałszywych wiadomości, często o sensacyjnym, szokującym charakterze. Popularne, a zarazem szkodliwe fake newsy (z ang. fałszywe wiadomości) przyciągają uwagę krzykliwymi nagłówkami i emocjonalnym językiem, co sprawia, że czytamy je chętnie i równie chętnie się nimi dzielimy – np. w mediach społecznościowych. Fałszywe wiadomości najczęściej mają za zadanie manipulować, dezinformować, wprowadzać odbiorców w błąd.
Fake newsy niejednokrotnie są też narzędziem do przeprowadzenia ataków phishingowych. Zawarte w nich linki mogą Was przekierowywać do fałszywych witryn internetowych, których celem jest wyłudzenie Waszych danych lub kradzież środków finansowych.
Co warto robić, aby rozpoznać nieprawdziwą informację?
- Zawsze sprawdzaj źródło. Możesz zapytać rodziców, czy program albo strona, z której pochodzi informacja – są rzetelne i wiarygodne. Postarajcie się dotrzeć do tego, kto jest autorem tekstu, grafiki lub filmu – i zweryfikujcie, czy ta osoba jest ekspertem w dziedzinie, w której się wypowiada lub sprawdźcie źródła, na których się opierała i które przytaczała. Jeśli autor tekstu powołuje się na wyniki badań, o których nie można znaleźć informacji w żadnym innym miejscu – powinna nam się zapalić czerwona lampka.
- Zwróć uwagę na datę publikacji. Są takie informacje, które mogły być prawdziwe kiedyś, ale nie są już prawdziwe teraz. Informacja o zamkniętych szkołach mogła pojawić się w mediach dzień przed jakimś świętem narodowym. Wtedy rzeczywiście szkoły są zamykane.
- Sprawdź tę informację także w innych źródłach. Gdyby na ziemi rzeczywiście wylądowało UFO, czy na pewno napisałby o tym tylko jeden portal informacyjny?
- Nie czytaj samych nagłówków – a całe artykuły. Tytuł „Marsjanie odwiedzili szkołę podstawową” może zapowiadać relacje z inscenizacji szkolnej, a nie z przybycia gości z innej planety.
- Zawsze gdy masz wątpliwości – zapytaj kogoś starszego, komu możesz ufać. Razem sprawdźcie źródło informacji i zweryfikujcie, czy macie do czynienia z prawdą czy kłamstwem.
źródło: Poradnik ABC cyberbezpieczeństwa; SKO-wicz bezpieczny w sieci - cyberporadnik dla dzieci i dorosłych.
⭐️🌜Spokojnej nocy i kolorowych snów 🌜⭐️
⭐️🌜Spokojnej nocy i kolorowych snów 🌜⭐️