05.04.2023

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI O AUTYZMIE

W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski. Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Od 2008 roku na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm to nie choroba, to po prostu specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu.

W minionym tygodniu w naszej szkole podjęliśmy starania mające na celu szerzenie świadomości dotyczącej autyzmu. Uczniowie oraz nauczyciele przez ostatnie dni mieli możliwość odwiedzenia gazetek tematycznych znajdujących się na półpiętrach szkoły, które przybliżały istotę autyzmu. Niejednokrotnie materiał ten stanowił zaczyn do rozmów, dyskusji czy pogłębiania empatii w zakresie odmienności. Wychowawcy wraz ze swoimi klasami przygotowali plakaty, w których dominował kolor niebieski - będący elementem rozpoznawczym miesiąca wiedzy na temat autyzmu. Był to czas niezwykle wartościowy, który zapewne w przyszłości przyniesie swoje owoce w postaci szacunku, tolerancji oraz wsparcia.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w klasie III a odbyła się lekcja otwarta: „Rozumiem, znam i będę wspierać”, która pozwoliła uczniom zapoznać się z problemem dzieci autystycznych. Uczniowie mieli możliwość wcielić się w role dziecka z autyzmem i samodzielnie doświadczyć z czym na co dzień musi się mierzyć taka osoba. Dzięki takim zajęciom zrozumieli na czym polega autyzm, uświadomili sobie, że każdy człowiek jest inny i trzeba go szanować. Większość uczniów po raz pierwszy spotkała się z autyzmem. Zajęcia były interesujące i ciekawe pod względem dydaktycznym.

Uczniowie dzięki zajęciom wiedzą jak mogą pomóc osobom z autyzmem Naszym zadaniem jest wspierać osoby w spektrum, szanować ich i jeśli to konieczne wzmacniać ich funkcjonowanie w świecie. Każdy z nas jest wyjątkowy. Jesteśmy różni - każdy pomimo różności może osiągnąć sukces. Powinniśmy szanować inne osoby i akceptować wszystkich ludzi wokół nas.

Dodatkowo w ramach Świadomości Autyzmu w poniedziałek 3 kwietnia odbyły się u nas w szkole Niebieskie Igrzyska. Jest to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Celem Niebieskich Igrzysk jest pokazanie, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości, a konkurencje drużynowe służą integracji, rozwijaniu i wzmacnianiu więzi. Uczniowie ochoczo uczestniczyli w Igrzyskach, rozumiejąc, iż wspólna zabawa, staranność wykonywanych ćwiczeń oraz wzajemne wsparcie jest najcenniejsze. Zwieńczeniem dzisiejszych aktywności było wspólne zdjęcie, które upamiętniło radość ze sportowych zmagań. Chętni uczniowie oraz nauczyciele w tym dniu ubrali się w element odzieży koloru niebieskiego.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ale za to wyjątkowy!

 

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w Niebieskich Igrzyskach!

 

 

 

 

 

 

0
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 8
  • 12