05.03.2019

Ruch "Zero waste"-zero odpadów

ar thanks GIF by jjjjjohn

Po przyjrzeniu się rozmaitym tworzywom, jakie mamy w domu, watro również sprawdzić, czym można zastąpić ów wszechobecny plastik.
Najbardziej problematyczne są zakupy. Małe torebki foliowe i plastikowe opakowania można jednak zastąpić.

  • Zamiast brać od sprzedawcy foliówkę, wystarczy przynieść własny mały woreczek płócienny. Znajdziecie taki na Allegro (około 2 zł za sztukę). Nie warto się zrażać dziwnymi komentarzami i minami sprzedających. Najlepiej powiedzieć, że jesteście uczuleni na plastik, hasło ?ekologia? często źle działa na ludzi… Do sklepu można również przychodzić ze słoikiem lub pojemnikiem wielorazowego użytku. Warto robić zakupy na bazarach, gdzie mniej produktów jest wstępnie pakowanych w folię.
  • Kupujmy na wagę. Warto wykorzystać do tego wspomniane płócienne woreczki i słoiki. Wiele jednorazowych opakowań nie nadaje się do recyklingu, więc jeśli już musimy kupić jakiś zapakowany w plastik produkt, sprawdźmy jego oznaczenia.
  • Ograniczmy do minimum spożycie butelkowanej wody, szczególnie tej w małych, 0,5-l. butelkach Jest to jedna z najbardziej nieekologicznych produkcji na świece. Jeśli już musimy kupić wodę w sklepie, to poszukajmy takiej w szklanej butelce. Jeżeli nie ufamy kranówce, warto zainwestować w filtr do wody lub specjalny bidon z filtrującym wkładem. Zaoszczędzimy pieniądze i zostawimy po sobie mniej śmieci.
  • Szukajmy w sklepach produktów opakowanych w szkło, metal i papier. Dla wegetarian i wegan oznacza to niestety jeszcze więcej czasu spędzonego w sklepie, ale warto. Poza tym gdy już poznamy interesujące nas artykuły i nabierzemy wprawy, czas przeznaczony na zakupy znacznie się skróci.
  • Kupujmy mniej, a dokładnie tylko tyle, ile potrzebujemy. Warto chodzić na zakupy z listą i dokładnie sprawdzać, co mamy w lodówce. Marnowanie żywności to również wielki problem ekologiczny. Według niektórych badań nawet co trzeci wyprodukowany w naszym kraju produkt trafia do kosza. Opłaca się o tym pomyśleć.
1
Dodaj Komentarz
  • 24
  • 13
  • 20
Komentarze