03.05.2023

Dzień Pamięci

Dnia 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów "Zawołani po imieniu". W Rzążewie odbył się uroczysty apel przy tablicy poświęconej pamięci Piotra, Franciszka i Antoniego Domańskich, którzy za niesienie pomocy Żydom zostali rozstrzelani. W uroczystości  wziął udział poczet sztandarowy z naszej szkoły, uczniowie z kl. VII i VIII oraz pani dyrektor Jadwiga Skrzeczkowska – Melaniuk i  panie Anna Korycińska i Marzena Ługowska.

W apelu zorganizowanym przez Wójta Gminy Zbuczyn Huberta Pasiaka uczestniczyli: Starosta Powiatu Siedleckiego Karol Tchórzewski, Poseł na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski, Strażacy OSP Rzążew, mieszkańcy Rzążewa oraz rodzina Państwa Domańskich, w imieniu których przemówił Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski.

Uroczystość uświetniły recytacje Zuzanny Rzążewskiej z klasy IV, która wprowadziła wszystkich zebranych w podniosły nastrój z pomocą wiersza "Kartka z dziennika Akcji" autorstwa Władysława Szlengela oraz przed złożeniem wiązanek wiersz "Pokolenie" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wyrecytowała Paulina Wierzejska z klasy VI.

Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i oddali cześć poległym. Pamięć o zamęczonych przez Niemców bohaterach jest naszym obowiązkiem.

Dzień Pamięci

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 14
  • 10