29.04.2015

Dlaczego powinniśmy segregować odpady?

kwiecień

Z każdym rokiem ilość odpadów wytwarzanych przez Polaków jest coraz większa, głównie na skutek znacznego wzrostu ilości opakowań z tworzyw sztucznych i papieru.

cos.jpg

Wiele śmieci, które wyrzucamy do kosza z odpadkami można wykorzystać powtórnie. Do wielokrotnego przetworzenie nadają się m. in. :

s.jpg

PAPIER I KARTON Zastosowanie makulatury do produkcji papieru zdecydowanie obniża koszty. Włókna celulozowe są przy tym na tyle mocne, że mogą być powtórnie wykorzystywane nawet sześciokrotnie.

TWORZYWA SZTUCZNE Niektóre rodzaje opakowań plastikowych, odpowiednio oznakowane, ulegają biodegradacji, inne rozkładają się setki lat, zaśmiecając planetę. Po zmieleniu i przetworzeniu mogą być przerabiane na materiały budowlane, izolacyjne, meble ogrodowe, kosze na śmieci oraz inne przedmioty.

PUSZKI PO NAPOJACH Metal, z którego są wykonane można odzyskać w procesie recyklingu. Co więcej, produkcja aluminium ze złomu wiąże się z 96-procentową oszczędnością energii, ograniczeniem emisji toksycznych pyłów do atmosfery, zwłaszcza fluoru, i obniżeniem zanieczyszczenia o 97%.

puszki.jpg

SZKŁO Każda butelka lub słoik po umyciu mogą być napełniane 15-krotnie, a po stłuczeniu stają się pełno wartościowym surowcem, z którego wytwarza się nowe wyroby.

BATERIE I AKUMULATORY Są to odpady bardzo nie bezpieczne. Zawierają metale ciężkie i szkodliwe substancje. Wszystkie są silnie toksyczne. Dzięki recyklingowi można z baterii odzyskiwać cenne metale i ponownie je używać.

OPONY SAMOCHODOWE Odpady bardzo uciążliwe, ponieważ praktycznie nie ulegają rozkładowi, a co roku przybywają nam ich kolejne setki tys. Tymczasem opony można przerabiać albo spalać w specjalnych piecach, co najchętniej czynią cementownie. Nie wolno ich jednak palić na wolnym powietrzu, bo z dymem ulatniają się dziesiątki toksyn.

copy_of_dzieciimieci.jpg

10
Dodaj Komentarz
  • 16
  • 6
  • 24
Komentarze