Wizyta w Banku PKO BP w Kadzidle
Lekcja z pracownikiem banku
Celem wizyty w banku była lekcja na temat ,,Działanie banków oraz waluty w Europie i na świecie'' prowadzonej przez pracownika banku, p. Martę Kowalską.
Bank – osoba prawna wykonująca na podstawie odpowiednich zezwoleń działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów oraz wykonywaniu innych czynności określonych przepisami prawa (w Polsce ustawy Prawo bankowe) i wymienionych w statucie banku.Waluty w Europie inne niż euro
Najłatwiej zapamiętać kraje, których waluty to korony. Mamy ich aż 5:
Czechy – korona czeska; 1 korona to 100 halerzy, natomiast nie ma w obiegu monet czy banknotów oznaczonych jako halerze. Najmniejszy nominał to 1 korona.
Dania – korona duńska, 1 korona to 100 ore. Najniższy nominał to 50 ore.
Islandia – korona islandzka; 1 korona to 100 aurar. Podobnie jak w Czechach, nie ma w obiegu aurarów. Najniższy nominał to 1 korona.
Norwegia – korona norweska, 1 korona to 100 ore – ore nie występuje już w obiegu.
Szwecja – korona szwedzka, 1 korona to 100 ore – ore zostało wycofane z obiegu.
W Wielkiej Brytanii obowiązuje funt brytyjski, 1 funt to 100 pensów.
W Albanii walutą jest lek albański (1 lek = 100 quindarek, które są bardzo rzadko używane i praktycznie nie występują);
Na Białorusi i w Rosji zapłacimy rublem ( odpowiednio rublem białoruskim lub rosyjskim. 1 rubel to 100 kopiejek).
Lewa to waluta Bułgarii. 1 lewa to 100 stotinek.
W Chorwacji płaci się kunami. Jedna kuna to 100 lip. W sąsiadującej z Chorwacją Bośni i Hercegownie obowiązuje marka zamienna. 1 marka to 100 feningów zamiennych.
Frankiem szwajcarskim posługuje się w Szwajcarii i Lichtensteinie. 1 frank to 100 centymów. W Szwajcarii spotkaliśmy się z uroczą monetą oznaczoną jako 1/2 franka
W Kazachstanie jest tenge (1 tenge = 100 tiyny), w Macedonii denar macedoński (1 denar = 100 deni), w Mołdawii i Rumunii lej (mołdawski i rumuński), który dzieli się na 100 banów.
W Serbii obowiązuje dinar serbski ( 1 dinar = 100 para), w Turcji lira turecka, na Ukrainie hrywna ( 1 hrywna = 100 kopiejek), a na Węgrzech forint.