22.04.2020

Wielki pożar na urodziny Ziemi

Prawdopodobnie wypalanie traw oraz panująca susza stały się zarzewiem wielkiego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Płoną łąki i torfowiska. Skutki tego pożaru są ogromne: giną łosie, sarny, jelenie, dziki. To również katastrofalna sytuacja dla ptaków, które zatrzymały się tu na wiosennych migracjach, by nabrać sił przed dalszą wędrówką. Akcja gaśnicza cały czas trwa.

Negatywne skutki wypalania traw:

- na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele zwierząt kręgowych: płazy(żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (jeże, krety, borsuki, kuny, nornice, lisy, badylarki, ryjówki i inne gryzonie), bezkręgowce(dżdżownice, owady , pająki)

- ogień niszczy siedliska motyli, ptaków, ssaków, gadów

-przy wypalaniu giną mrówki, które wpływają na rozkład masy organicznej i wzbogacają warstwę próchnicy oraz biedronki, które zjadają mszyce

- w płomieniach giną pszczoły i trzmiele, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin

-płomienie niszczą miejsca bytowania zierzyny łownej: bażantów, kuropatw, zajęcy, czy saren

-dym pochodzący z wypalania jest bardzo trujacy, zatruwa atmosferę

-zniszczeniu ulega warstwa próchnicy, a wraz z nią bogaty świat mikroorganizmów (bakterie, grzyby)

WYPALANIE TRAW JEST NIEBEZPIECZNE I NIEDOZWOLONE!

A ponadto podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużywa sie niewyobrazalnie dużo wody ( możemy to porównać do około pojemności 50 basenów olimpijskich na rok). A woda, to życie. Niestety coraz częściej dostrzegamy jej braki...       Ale to już oddzielny temat.

 

imgimgimgimgimg

0
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 0
  • 8