27.04.2020

Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat- wywiad z Dyrektorem Szkoły

W związku z tematyką ekologii postanowiliśmy zadać kilka pytań Pani Dyrektor naszej szkoły - Katarzynie Śniatkowskiej, która jest też nauczycielem biologii, geografii i przyrody, więc sprawa ekologii jest jej bliska.

img

 

-Czy uważa się Pani za osobę proekologiczną? Jeżeli tak, to proszę powiedzieć, co Pani robi w tym kierunku?

-Myślę, że po części jestem osobą proekologiczną. Stwierdzam, po części, dlatego że chciałabym podejmować więcej działań dla dobra naszej planety, ale niejednokrotnie trudno jest przeskoczyć realia życia codziennego. Zdarza mi się zapomnieć torby wielokrotnego użytku, gdy idę do sklepu. Nawet gdy ją mam ze sobą, to po rozpakowaniu zakupów tworzy się stos śmieci z opakowań. Trudno to przeskoczyć. Segregując odpady, muszę dostosować się do regulacji, które wprowadziło miasto, a ja bym to chciała robić inaczej. Pomimo takich codziennych trudności, staram się jak mogę, aby żyć zgodnie z naturą.

-Czy w szkole prowadzone są działania, które promują postawy proekologiczne wśród uczniów?

-Tak, bardzo cieszy, gdy młodzi ludzie realizują działania, które dla wszystkich są pouczające, godne do naśladowania. Ważne, aby nie robić tego na pokaz. Uczniowie w naszej szkole podejmują działania, realizują projekty i to na szeroką skalę. Warto tu wspomnieć o projekcie ,,Dobre rady na elektroodpady'', ,,Sprzątanie świata'', zbieranie nakrętek. Sami uczą się w takich sytuacjach, ale też mają wpływ na wzrost świadomości np. lokalnej społeczności.

-Jak ocenia Pani stan świadomości ekologicznej Polaków?

-Wydaje mi się, że Polacy są świadomi ekologicznie. Tę świadomość nabywają od najmłodszych lat w przedszkolu, szkole, poprzez programy telewizyjne itp. Gorzej jednak jest w działaniu. Niejednokrotnie nie chce się ludziom zrobić czegoś prostego dobrego dla Ziemi, dla siebie, z lenistwa. Jak mówić o świadomości, widząc stosy śmieci wyrzuconych w lasach, polnych drogach, czarny dym z kominów, gdzie zapewne spalane są śmieci? Jak mówić o świadomości, gdy wykorzystujemy samochód, zamiast przejść się pieszo? Mogłabym wymienić wiele takich przykładów. Przyznaję, świadomi jesteśmy, gorzej z zasadami. img

-Dziękuję za rozmowę

Wywiad przeprowadzono zdalnie w dniu 25 kwietnia 2020r.

Z Panią Dyrektor Katarzyną Śniatkowską rozmawiała Zuzanna Stachel.

 img

 

0
Dodaj Komentarz
  • 13
  • 8
  • 26