04.02.2018

Witajcie na naszym blogu!

Kim jesteśmy - nasza krótka notka biograficzna.

Jesteśmy grupą działającą w Szkole Podstawowej w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle. 

img

Kadzidło to wieś typu miejskiego położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Kadzidło. Ogólnie twierdzi się, iż nazwa wsi Kadzidło związana jest z wydobywanym i obrabianym kiedyś bursztynem, który w drobnych kawałkach był mieszany z jałowcem i stosowany jako kadzidło w kościołach. Jest to jednak tylko część historii pochodzenia nazwy wsi. Związana ona jest z wydobywaniem i obrabianiem bursztynu, ale nie pochodzi od stosowania go w kościołach jako kadzidła. Dawni Kurpie nie pozbywali się opiłków pozostałych z obróbki bursztynu, ale wrzucali je do ogniska siedząc przy nim wieczorami ze swoimi rodzinami i współtowarzyszami. Z opiłków wydobywał się dym o specyficznym zapachu. Z tego powodu nazywano ich „kadzidlakami”.

img

Początki historii naszej szkoły, tej która jest nam znana, sięgają roku 1819. Tak więc niedługo będziemy obchodzić jubileusz 200-lecia. W latach 1819 - 1859 funkcjonowała nasza szkoła jako jednoklasowa koedukacyjna tzw. „Jednoklasowa Początkowa Szkoła Ludowa”. Szkoły takie składały się przeważnie z oddziału wstępnego, oddziału I, II i III tworzących razem jedną klasę. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na naszej stronie internetowej - https://zpokadz.edupage.org  w zakładce pod nazwą "Z kart historii". 

img

Pierwsze wzmianki o SKO w naszej szkole znaleźliśmy w w protokołach posiedzeń Rady Pedagogicznej z roku szkolnego 1949/1950. Powołano wówczas do funkcjonowania Szkolną Kasę Oszczędności, nad którą opiekę powierzono p. Anieli Marzewskiej. W roku szkolnym 1949/1950 do szkoły w Kadzidle uczęszczało łącznie 294 uczniów, z czego do klasy I – 24, II – 32, III – 50, IV – 43, V – 79 (2 oddziały), VI – 40 i VII – 26. Był to rok, w którym szkołę ukończyli pierwsi absolwenci 7-letniej szkoły powszechnej w powojennej Polsce. Niestety nie wiemy ilu z nich należało wówczas  do SKO. Zdjęcie poniżej przedstawia opiekunkę SKO panią Anielę Marzewską  ( na zdjęciu z uczniami kl IV 1957r)

img

W roku szkolnym 1951/1952 do szkoły uczęszczało 265 uczniów, z czego do SKO – 100. Rok szkolny 1957/1958 przyniósł zmiany. SKO zmieniło opiekuna i została nią p. Helena Tworkowska. W tym czasie członkowie SKO przystąpili do konkursu pod hasłem „Sztafeta oszczędnych”. W roku szkolnym 1958/59 do szkoły uczęszczało 234 uczniów. SKO liczyło 134 uczniów a opiekunem była nadal p. Helena Tworkowska. W roku szkolnym 1960/ 1961 Szkolne Koło SKO, pod opieką nowego opiekuna, którym została p. Janina Bednarczyk, wzięło udział w powiatowym konkursie pod hasłem: „Szlakiem Sztafety Oszczędnych”. 

I to jest tymczasem tyle o nas. Jeśli chcecie poznać dalsze losy naszgo SKO to zapraszamy do odwiedzania naszego bloga. Liczymy, że to co o nas dowiedzieliście się spodobało się Wam. Jeśli tak to prosimy o polubienia naszego bloga. Tymczasem DO ZOBACZENIA WKRÓTCE.

 

 

108
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 21
  • 23
Komentarze