31.03.2019

Odwiedzamy miejsca pamieci narodowej w Kadzidle

Członkowie SKO odwiedzili miejsca pamięci narodowej w Kadzidle

Członkowie SKO odwiedzili miejsca pamięci narodowej związane z postaciami
Kazimierza Sulewskiego i rtm Witolda Pileckiego w Kadzidle

Kazimierz Sulewski, pełnił w latach 30 XX wieku funkcję sekretarza gminy Kadzidło.  Dzięki jego heroicznej odwadze podczas II Wojny Światowej udało się od śmierci ocalić kilkuset mężczyzn. Za swój czyn 31 lipca 1944 r. Kazimierz Sulewski został bestialsko zamordowany.

 img

Witold Pilecki (1901-1948) – polski żołnierz, rotmistrz kawalerii. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona do struktur Armii Krajowej.

W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu w Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK.

Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau.

Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Poddano go torturom i postawiono przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.

img

 

 

0
Dodaj Komentarz
  • 38
  • 29
  • 24