23.02.2023

Wiem, co jem – czyli o czym dowiemy się z etykiety produktu spożywczego

Etykiety na produktach spożywczych zawierają wiele bardzo ważnych informacji, z którymi warto się zapoznać, jeśli chcemy się zdrowo odżywiać.

Jogurty, soki w kartonach, płatki śniadaniowe, przekąski i musy owocowe – to tylko niektóre z produktów, które muszą być oznaczone specjalną etykietą. Dowiemy się z niej np. o tym, ile cukru mają w składzie lub czy trzeba trzymać je w lodówce. Na podstawie tych informacji możemy wybrać produkt, który jest dla nas zdrowszy.

O czym dowiesz się z etykiety?

  • O dacie przydatności produktu. Napis „Należy spożyć do” jest związany z bezpieczeństwem jakości – produkt może Ci zaszkodzić, jeśli zjesz go po tej dacie. Napis „Najlepiej spożyć przed” jest związany z jakością produktu – po tej dacie żywność, która była przechowywana zgodnie z zaleceniami na etykiecie, będzie przez jakiś czas nadal bezpieczna do spożycia, ale może nieco utracić swój smak, czy zmienić konsystencję.
  • O składzie produktu. Według ogólnie przyjętej zasady – składniki w składzie wymienia się w kolejności malejącej. Te, których jest najwięcej, są na początku, a te, których jest najmniej – na końcu. Warto unikać produktów, które w składzie mają dużo cukru, sztuczne barwniki oraz konserwanty (np. benzoesan sodu).
  • O wartości odżywczej. Jest to zazwyczaj tabelka, z której dowiesz się, ile poszczególnych składników odżywczych zawiera produkt – ile jest w nim: kalorii, tłuszczów (w tym kwasów tłuszczowych nasyconych), węglowodanów (w tym cukrów), białka i soli, a czasem też witamin.
  • O referencyjnej wartości spożycia. Często jest oznaczana skrótem RWS. Jest to wartość procentowa określona przy różnych elementach tabelki o wartościach odżywczych. Wskazuje na to, ile kalorii, tłuszczów, węglowodanów, białka, soli itd. powinniśmy przyjąć każdego dnia. Na przykład: z tabelki wynika, że w 250 gramach jogurtu jest 4,2 grama tłuszczu. Referencyjna wartość spożycia tłuszczu dla przeciętnej osoby dorosłej wynosi 70 gramów, więc tłuszcz zawarty w tym jogurcie to 6% tego, ile tłuszczu w ciągu dnia powinna przyjąć przeciętna osoba dorosła.
  • O alergenach, czyli substancjach uczulających. Przykładowe alergeny, o których znajdziesz informacje na etykiecie, to: orzeszki ziemne, mleko, jaja, skorupiaki, nasiona sezamu, zboża zawierające gluten. Alergenny powinny być też wyróżnione na liście składników, np. pogrubioną czcionką, innym krojem pisma lub podkreśleniem. Producent może informować również o alergenach, które nie występują w składzie. Z różnych powodów nie może zapewnić, że resztki np. orzechów z produktów, które były produkowane w tej samej fabryce, nie dostały się przypadkiem do innego produktu. Wtedy umieszcza się na etykiecie napis „może zawierać śladowe ilości…”.
  • O tym, jak przechowywać produkt. Ta informacja jest szczególnie ważna w przypadku żywności, która łatwo się psuje. Do warunków, o których zazwyczaj pisze się na etykiecie, należą odpowiednia temperatura oraz ekspozycja na słońc
img
 

Prawidłowe etykietowanie żywności jest bardzo ważne. Szczególnie istotne jest to dla osób, które mają różne alergie lub nie mogą spożywać konkretnych składników, ponieważ z powodów zdrowotnych są na specjalnej diecie.

Więcej informacji na temat zdrowego odżywiania znajdziesz w naszej publikacji „Apetyt na zdrowie – czyli o zasadach prawidłowego odżywiania, świadomym kupowaniu i niemarnowaniu żywności”, która jest dostępna tutaj.

A czy Ty zwracasz uwagę na etykietę, gdy wybierasz sobie coś do jedzenia lub picia? Daj mi znać w komentarzu :)

Lokatka

 
10
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 2
  • 7
Komentarze