23.02.2023

NOWOŚĆ PŁATNICZA

CO TO JEST BLIK ?

Blik to wygenerowany, unikalny kod jest aktywny jedynie przez dwie minuty,

a każdą płatność zobowiązani jesteśmy potwierdzić kodem PIN w aplikacji mobilnej banku.

 

  Czy BLIK jest bezpieczny?

 TAK.!

 BLIK sam w sobie jest bezpiecznym sposobem płatności.

 

ZAPAMIĘTAJ!

 

Oszustwa na Blika 

Blik jest niestety wykorzystywany do wyłudzeń pieniędzy. 

Schemat działania może wyglądać następująco: 

  • Przestępcy wykorzystują przejęte konta na portalach społecznościowych, wysyłają do ofiary wiadomość, podszywając się pod znajomego i proszą o podanie kodu Blik np. pod pretekstem braku portfela przy płatności w sklepie.

  • Przestępcy podszywają się pod pracownika banku, policjanta itp. i dzwonią z informacją o tym, że bezpieczeństwo naszych środków jest zagrożone; następnie proszą o podanie kodu Blik w celu potwierdzenia naszej tożsamości.

  

Jak bezpiecznie korzystać z Blika? 

Chociaż blik jest jedną z bezpieczniejszych możliwości płatności , musimy uważać i stosować się do poniższych zasad: 

  1. Nigdy nie przekazuj kodu Blik poprzez media społecznościowe – jeśli kontaktuje się z Tobą znajomy, zadzwoń do niego i zweryfikuj, czy naprawdę potrzebuje pieniędzy. Gdy okaże się to prawdą, ustalcie telefonicznie, jak możesz pomóc.

  2. Nigdy nie przekazuj kodu Blik rzekomemu pracownikowi banku – instytucje finansowe uczulają, że konsultanci czy doradcy nigdy nie proszą o takie informacje, zatem jeśli otrzymasz telefon z banku z taką prośbą, od razu zgłoś sytuację na policję.

  3. Sprawdzaj transakcję Blikiem przed potwierdzeniem – jeśli płacisz Blikiem w Internecie, za każdym razem będziesz musiał potwierdzić operację PIN-em w aplikacji bankowej. Zweryfikuj wtedy, czy zgadza się kwota i tytuł płatności.

  4. Zabezpiecz swój smartfon – ustaw blokadę ekranu, a najlepiej hasło do odblokowania urządzenia. Wybierz weryfikację biometryczną, a w razie kradzieży czy zgubienia telefonu jak najszybciej zablokuj aplikację bankową.  

 

 

8
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 2
  • 0
Komentarze