23.03.2017

Światowy Dzień Meteorologii

img

 

23 marca jest Światowym Dniem Meteorologii. 65 lat temu tego dnia weszła w życie konwencja o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej, która kontynuuje działalność Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization) powstałej w 1873 roku.

Międzynarodowa Agencja Meteorologiczna skupia 189 państw członkowskich.

Krótka historia meteorologii

Już starożytni filozofowie, między innymi Hipokrates i Arystoteles, próbowali zrozumieć procesy, jakie zachodzą na Ziemi i w powietrzu.

W 120 roku naszej ery powstały pierwsze dzienniki pogodowe, które obejmowały 171 dni. Prowadzone były przez Klaudiusza Ptolemeusza.

Ważnym wydarzeniem w historii meteorologii był czas Wielkich Odkryć Geograficznych. To wtedy, w 1492 roku, Krzysztof Kolumb odkrył pasat, czyli stały ciepły wiatr wiejący w strefie międzyzwrotnikowej.

Dopiero w 1593 roku Galileusz zaprojektował pierwszy przyrząd do określania temperatury - termoskop, który wykorzystywał rozszerzalność cieplną cieczy oraz prawo Archimedesa. Na podstawie tego urządzenia można było oszacować wartość temperatury.

W 1714 roku Gabriel Fahrenheit stworzył skalę Fahrenheita. Pierwsza stacja meteorologiczna powstała w Paryżu w 1732 roku. W 1742 roku powstała skala termometryczna, która została stworzona przez Andersa Celsjusza.

W 1826 roku powstała stworzono mapę synoptyczną.

W 1950 roku natomiast została zaprezentowana pierwsza numeryczna prognoza pogody.

Dziesięć lat później w kosmos został wysłany pierwszy satelita meteorologiczny TIROS I.

Meteorologia poznawana jest już od tysięcy lat, ale do tej pory są dziedziny tej wiedzy, których człowiek jeszcze nie rozumie.

Materiał pochodzi ze strony:

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/swiatowy-dzien-meteorologii,162065,1,0.html

55
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 12
  • 4
Komentarze