09.04.2017

METODA OSZCZĘDNEGO SŁOICZKA

 Słoik może być  narzędziem do oszczędzania. Jest przezroczysty i widać jak się zapełnia lub jak się opróżnia. Słoik może być zwykłą skarboną, ale skarbonki są bez sensu. Głównie dlatego, że skarbonka nie ma celu. Tam się po prostu wrzuca pieniądze. Takie bezcelowe oszczędzanie niczego nie uczy i w sumie jest zniechęcające.

 

img

Słoik, a właściwie kilka słoików, powinniście  podpisać wg konkretnej zasady.

Zasad jest kilka, możecie sobie wybrać, albo wymyślić własne np.:

img

Słoiki można podpisać konkretnymi celami.

np. „Wakacje 2017 -200 zł”, „Bilet do kina – cena 15zł”, itp. Słoików można postawić kilka, ale bez przesady.

Jest też inna ciekawa metoda. 

"Oszczędzanie/wydawania/dzielenie się. Taki podział słoików proponuje Greg Karp, autor „The 1-2-3 Money Plan”. Każdy przychód dzielicie w proporcjach 40%-40%-20%. To oczywiście jest podział umowny, można go sobie dostosować do własnych warunków. Idea jednak jest jasna. Część zarobionych pieniędzy  odkładamy  na jakiś długoterminowy cel (np. gra komputerowa, książka, wakacje, rower, komputer, zabawka). Część zostawiamy sobie na bieżące wydatki, co w przypadku kilkulatka pewnie ograniczy się do kupowania latem lodów. Część natomiast odkładana jest w celu oddania potrzebującym. To bardzo ważna lekcja. W zależności od naszych preferencji, te pieniądze może wydać na dowolny cel charytatywny. Możne wesprzeć jakąś fundację lub indywidualną osobę, można kupić karmę dla zwierzaków ze schroniska. Dobrze też porozmawiać z rodzicami o tym, w jaki sposób dzielą się z innymi."

 

Właściwie obie można sobie jakoś połączyć. Ta druga metoda, bo do kwestii oszczędzania i posiadania pieniędzy, dodaje bardzo ważny aspekt – dzielenie się.

 

Napiszcie co o tym myślicie. img

 

 

74
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 12
  • 7
Komentarze