08.10.2012

ŚWINKA SKARBONKA - c.d.

Królują w reklamach kont oszczędnościowych, a niektóre stają się nawet oficjalnymi maskotkami banków. Świnki-skarbonki są symbolem zapobiegliwości, systematyczności i bezpieczeństwa. Dlaczego akurat zwierzęta kojarzone raczej z brudem i niechlujstwem dostąpiły tego zaszczytu? Być może odpowiada za to nieporozumienie językowe, o którym pisaliśmy wcześniej.

skarbonka.jpeg


Dziś skarbonki w kształcie świnki znajdziemy w każdym sklepie z zabawkami. Na grzbiecie otwór na monetę, na brzuchu czasem zamek, który po otwarciu daje możliwość wypłaty „depozytu”. Skarbonki mają uczyć oszczędzania, przechowywać drobne i być namacalną ilustracją powiedzenia „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”.

Czas skarbonek nieubłaganie się kończy. W przeszłość odchodzi gotówka, a wraz z nią sympatyczne świnki. Symbol ten zaadoptowały jednak banki i chociaż w wirtualnej formie, to świnka-skarbonka pozostanie z nami zapewne na długo.

Nasi SKO-wicze traktując swoje konta i książeczki SKO jak "świnki skarbonki" nie wypłacili (w zdecydowanej większości) przed wakacjami swoich oszczędności. Przystąpili do oszczędzania w nowym roku szkolnym z dużymi oszczędnościami. A z jakimi ? Tylko popatrzcie - niektórzy dorośli chcieliby mieć takie oszczędności:

klasa II - 4290,07 zł

klasa III - 2220, 74 zł

klasa IV - 2187,15 zł

klasa V - 3180,84 zł

klasa VI - 6862,90 zł

Jeśli ktoś będzie nudził się w pochmurne, zimne i dżdżyste jesienne popołudnia zachęcamy do zrobienia świnki skarbonki z plastikowej butelki po wodzie. Pomysł nie jest nowy, ale tak genialnie prosty w realizacji, a jednocześnie promujący ideę ponownego wykorzystania rzeczy, że wart jest przypomnienia. Nawet najmłodsze dzieci z niewielką pomocą dorosłych poradzą sobie w zrobieniu takiej skarbonki, a przy tym, jeśli użyjemy przeźroczystej butelki, od razu widać ile zgromadzonych oszczędności jest w środku :) To, jak będzie ostatecznie wyglądała świnka skarbonka zależy jedynie od dostępnych środków i wyobraźni.Może wyglądać tak:

sd103630_wi08_cover_l.jpg

 

 

 

0
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 16
  • 22