31.05.2021

Święto wszystkich dzieci - już jutro:)

 

img

KOCHANE DZIECI, JUTRO JEST WASZE ŚWIĘTO PRZECIEŻ,

MOŻE NAJWAŻNIEJSZE W ŚWIECIE.

Z TEJ OKAZJI CHCĘ WAM ŻYCZYĆ

I SPRÓBUJĘ TO WYLICZYĆ:

ŚMIECHU, KOLEGÓW, SŁODYCZY LAWY,

NIECH ŚWIAT WOKOŁO BĘDZIE ŁASKAWY.

SIĘGAJCIE PO CELE, SPEŁNIAJCIE MARZENIA,

A WASZA RADOŚĆ NIECH SIĘ NIE ZMIENIA.

ZAWSZE CIEKAWI, NIGDY WYNIOŚLI

I JAK NAJPÓŹNIEJ BĄDŹCIE DOROŚLI.

 

A teraz przeczytajcie wiersz i kilka ciekawostek

związanych z obchodami Dnia Dziecka.

 

Dnia czerwca pierwszego
dzieckiem można nazwać każdego!

Czy wy wiecie, czy wy wiecie, 
Ile dzieci jest na świecie? 
Kto by to policzyć mógł, 
Tyle serc, i rąk, i nóg? 
A choć dzieci jest tak dużo,

Wszystkie wspólnej sprawie służą,
Wszystkie pragną, pragną z całych sił, 
Żeby świat szczęśliwy był.

                                                              J. Brzechwa

 

56 lat temu, w listopadzie 1949 r., Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych zainicjowała 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, który miał być świętem ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i głodem. Obecnie Dzień Dziecka znany jest już tylko w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich.

Pozostałe kraje świata świętują Dzień Praw Dziecka 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w 1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (w 1989 r.). Konkurencyjne święto zaproponowała w 1954 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka i zaapelowało, aby wykorzystać te obchody do propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju. 

Zgromadzenie Ogólne w swojej rezolucji orzekło także, że każde państwo może organizować własne obchody w dniu, który uzna za właściwy. Tak, jak różne są daty obchodzenia Dnia Dziecka, różne są również zwyczaje z nim związane.

We Francji 6 stycznia świętuje się Dzień Rodziny. Rodzice i dzieci zasiadają wówczas do uroczystej kolacji, podczas której jedzą ciasto z "wróżbami".

W Japonii Dzień Dziecka ma długą tradycję i obchodzony jest 5 maja - choć świętują wówczas tylko chłopcy. Z tej okazji ojcowie z synami wieszają na długich masztach flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i przymocowują je na drzwiach. I tak zobaczymy całe rodziny karpi: na samym szczycie proporzec, potem karpia - tatę, karpia - mamę oraz małe karpie, przy czym liczba ich uzależniona jest od ilości dzieci w danym domu. Dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

Z okazji Dnia Dziecka obdarowuje się też japońskie dzieci balonikami. Niektóre otrzymują ich tak wiele, że trudno je dojrzeć pod balonowym bukietem.

W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce.

 

I jeszcze posłuchajcie piosenki:

https://youtu.be/18J7GV8Zzvo

 

0
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 16
  • 7