30.10.2020

Święto Dyni

img

Dynia pochodzi z Ameryki Środkowej. W Polsce popularnie zwana była pod nazwą bania. Historia dyni sięga czasów starożytnych – słynny wódz, polityk i wielki smakosz Lukullus (117–56 r. p.n.e.) podawał na swoich ucztach dynię smażoną w miodzie.  W XV w. dynia przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba – on sam zresztą odnotował w swoim pamiętniku dzień, w którym po raz pierwszy ujrzał to niezwykłe olbrzymie warzywo. Początkowo Europejczycy traktowali dynię jako egzotyczną ciekawostkę, jednak wkrótce odkryli jej zalety i już 100 lat później uprawiano ją w niemal wszystkich krajach naszego kontynentu. W Polsce szybko zdobyła popularność – pożywne i smaczne potrawy z dyni pojawiały się na wszystkich stołach.

Szczególnie zdrowa jest dynia o pomarańczowym miąższu – im kolor miąższu intensywniejszy, tym więcej w nim witamin. Dynie zawierają ich stosunkowo dużo: A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Zapobiega ona krzywicy u dzieci, wzmacnia wzrok, chroni przed nowotworami. Wraz z witaminą E wspaniale wpływa na cerę – utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry i zwalcza niszczycielskie wolne rodniki. Dynia bogata jest również w białko, a pestki dyni to najbardziej przystępne źródło organicznego, łatwo przyswajalnego, cynku.

Choć koniec października w Polsce kojarzy się raczej z zadumą i refleksją o zmarłych, swych amatorów ma także wesołe „święto duchów”, czyli Halloween. Tradycja obchodzenia tego święta wywodzi się z celtyckiego obyczaju. W ten dzień żegnano lato i witano zimę – palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Przywędrowała ona również do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. Z czasem obrzędy przekształciły się w noc pełną żartów i zabaw, podczas której dzieci i dorośli przebierają się za wampiry, duchy czy czarownice. Dzieci odwiedzały domy sąsiadów wykrzykując pytanie: „Cukierek czy psikus?”. W Polsce święto Halloween pojawiło się w latach 90. Choć w naszym kraju to święto staje się coraz bardziej popularne, to jednak wiele osób je krytykuje. Zapewne wiąże się to z głęboko zakorzenioną tradycją obchodzenia u nas Dnia Wszystkich Świętych, który ma poważny nastrój.

Święto Dyni to chyba taki kompromis między chęcią nowoczesnego święta, a tradycjami. Coraz bardziej popularne staje się właśnie ono. W przedszkolach, szkołach organizuje się Święto Dyni. Wychodząc naprzeciw postanowiliśmy wykonać obrazki z dynią w roli głównej. A do poniedziałku trwa konkurs fotograficzny polegający na wykonaniu i przesłaniu zdjęcia  dekoracji również z dynią w roli głównej.

img

img

0
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 12
  • 14