09.02.2011

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada pod patronatem SKO został zorganizowany międzyklasowy konkurs plastyczny „Mój pluszowy miś”. Uczniowie zostali również zapoznani z historią pluszowego misia. Tego dnia dzieciom podczas zajęć towarzyszyły ich ulubione misie.

Pluszowy Miś

Historię pluszowego Misia rozpoczął Prezydent Roosevelt, który postrzelił w trakcie polowania małego niedźwiadka. Ujrzawszy przerażone zwierzątko postanowił puścić go wolno, rezygnując ze swego trofeum.


Historia o uwolnieniu niedźwiedzia zainspirowała znanego twórcę komiksów Clifforda Berrymana do stworzenia serii rysunków Pt.  "Drawing the Line in Mississippi". Rysunki ukazały się w gazetach,  i te z kolei zachęciły Morris Michtom’ a, właściciela sklepu ze słodyczami do zaprojektowania wzoru zabawki pluszowej podobnej do misia z komiksu.

W ten sposób na wystawie sklepu szybko znalazł się miś pluszowy z odręcznie podpisaną karteczką “Miś Teddy’ego.”

W tym samym czasie, ok. 1903 r. niemiecki projektant zabawek Richard Steiff zaprojektował Misia, którego świat ujrzał na wystawie zabawek w Lipsku. Podobno pewien amerykański kupiec, zamówił u Steiffa  aż  3 000 misiów.

Po roku Michtom założył firmę produkującą zabawki the Ideal Novelty and Toy Co.,  po stu latach  wciąż jedną z największych firm tej branży.

Misiowe szaleństwo rozpoczyna się w roku 1906. Ze swymi misiami nie rozstają się ani Panie z towarzystwa ani dzieci. Miś stał się maskotką Roosvelta, i kto wie czy nie dzięki niej,  Roosvelt odniósł zwycięstwo w kampanii wyborczej.

Seymour Eaton był autorem pierwszej serii książeczek dla dzieci

o przygodach małego misia Roosvelta. Powstają też piosenki o misiach. Pojawiają się coraz liczniejsi producenci sympatycznych pluszaków.

Przez nadchodzące 50 lat wzór misia zaprojektowany przez Steiffa wywarł ogromny wpływ na projektantów zabawek. Miś stał się popularny nie tylko w Stanach ale w całej Europie. W Wielkiej Brytanii pluszowy miś pojawił się ok. 1910 r., jednak jego produkcja na szeroką skalę rozpoczęta została

w roku 1915.  Lata dwudzieste i trzydzieste dwudziestego wieku to okres ręcznej produkcji misiów wysokiej jakości. Rozwinęły się  firmy produkujące misie takie jak: Chad Valley, Chiltern, and Dean's, Pintel and Fadap (Francja), Joy Toys (Australia).

Po drugiej wojnie światowej najbardziej znanym twórcą misiów był Wendy Boston. Przełomem była  możliwość prania pluszowych futerek

w pralce. Projekt Wendy Boston ukształtował wizerunek misia aż do lat 70-tych.

Współczesny miś, to w odróżnieniu od misia przedwojennego, który był szyty wyłącznie z materiałów naturalnych, miś z tkanin syntetycznych. Oczy misia są obecnie robione z plastiku,  podczas gdy oczy starych zacnych pluszaków  mogły być tylko szklane.

 

W połowie lat 70 tych wizerunek misia ulega przemianom, jednak wielbiciele wspominają wzory z początku wieku. Odtąd miś przestaje być jedynie pluszową zabawką dla dzieci, ale staje się przedmiotem westchnień kolekcjonerów. Z myślą o nich na początku lat 80 tych powstała kolekcja starych misiów w/g projektu Steiffa. W 1984 r. Zostało otwarte muzeum pluszowych misiów w Anglii. Zaczęto organizować aukcje, na których poszczególne modele misiów osiągały ogromne ceny np. jeden z misiów Steiffa został sprzedany za 176 000 dolarów.

Obecnie żyjemy w czasach ogromnego rozkwitu tradycji pluszowych misiów, zarówno tych starych z początku wieku, ręcznie szytych, jak i tych współczesnych produkowanych masowo w fabrykach na Dalekim Wschodzie. Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką dziecka i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego misia.

 

Poniżej przedstawiam gazetkę na holu głównym szkoły, nagrodzone prace plastyczne i ich autorów.

 

copy_of_zdjcia001.jpg
copy_of_zdjcia002.jpg

copy_of_zdjcia003.jpg

 

 

Laureaci konkursu plastycznego otrzymali dyplomy wykonane przez opiekuna SKO i nagrody ufundowane przez sponsora ( Kobra Sp. J. Elżbieta Chojnacka & Krzysztof Chojnacki ) oraz gadżety z banku PKO.

4
Dodaj Komentarz
  • 17
  • 14
  • 8
Komentarze