ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada pod patronatem SKO został zorganizowany międzyklasowy konkurs plastyczny „Mój pluszowy miś”. Uczniowie zostali również zapoznani z historią pluszowego misia. Tego dnia dzieciom podczas zajęć towarzyszyły ich ulubione misie.
Pluszowy Miś
Historię pluszowego Misia rozpoczął Prezydent Roosevelt, który postrzelił w trakcie polowania małego niedźwiadka. Ujrzawszy przerażone zwierzątko postanowił puścić go wolno, rezygnując ze swego trofeum.
Historia o uwolnieniu niedźwiedzia zainspirowała znanego twórcę komiksów Clifforda Berrymana do stworzenia serii rysunków Pt. "Drawing the Line in Mississippi". Rysunki ukazały się w gazetach, i te z kolei zachęciły Morris Michtom’ a, właściciela sklepu ze słodyczami do zaprojektowania wzoru zabawki pluszowej podobnej do misia z komiksu.
W ten sposób na wystawie sklepu szybko znalazł się miś pluszowy z odręcznie podpisaną karteczką “Miś Teddy’ego.”
W tym samym czasie, ok. 1903 r. niemiecki projektant zabawek Richard Steiff zaprojektował Misia, którego świat ujrzał na wystawie zabawek w Lipsku. Podobno pewien amerykański kupiec, zamówił u Steiffa aż 3 000 misiów.
Po roku Michtom założył firmę produkującą zabawki the Ideal Novelty and Toy Co., po stu latach wciąż jedną z największych firm tej branży.
Misiowe szaleństwo rozpoczyna się w roku 1906. Ze swymi misiami nie rozstają się ani Panie z towarzystwa ani dzieci. Miś stał się maskotką Roosvelta, i kto wie czy nie dzięki niej, Roosvelt odniósł zwycięstwo w kampanii wyborczej.
Seymour Eaton był autorem pierwszej serii książeczek dla dzieci
o przygodach małego misia Roosvelta. Powstają też piosenki o misiach. Pojawiają się coraz liczniejsi producenci sympatycznych pluszaków.
Przez nadchodzące 50 lat wzór misia zaprojektowany przez Steiffa wywarł ogromny wpływ na projektantów zabawek. Miś stał się popularny nie tylko w Stanach ale w całej Europie. W Wielkiej Brytanii pluszowy miś pojawił się ok. 1910 r., jednak jego produkcja na szeroką skalę rozpoczęta została
w roku 1915. Lata dwudzieste i trzydzieste dwudziestego wieku to okres ręcznej produkcji misiów wysokiej jakości. Rozwinęły się firmy produkujące misie takie jak: Chad Valley, Chiltern, and Dean's, Pintel and Fadap (Francja), Joy Toys (Australia).
Po drugiej wojnie światowej najbardziej znanym twórcą misiów był Wendy Boston. Przełomem była możliwość prania pluszowych futerek
w pralce. Projekt Wendy Boston ukształtował wizerunek misia aż do lat 70-tych.
Współczesny miś, to w odróżnieniu od misia przedwojennego, który był szyty wyłącznie z materiałów naturalnych, miś z tkanin syntetycznych. Oczy misia są obecnie robione z plastiku, podczas gdy oczy starych zacnych pluszaków mogły być tylko szklane.
W połowie lat 70 tych wizerunek misia ulega przemianom, jednak wielbiciele wspominają wzory z początku wieku. Odtąd miś przestaje być jedynie pluszową zabawką dla dzieci, ale staje się przedmiotem westchnień kolekcjonerów. Z myślą o nich na początku lat 80 tych powstała kolekcja starych misiów w/g projektu Steiffa. W 1984 r. Zostało otwarte muzeum pluszowych misiów w Anglii. Zaczęto organizować aukcje, na których poszczególne modele misiów osiągały ogromne ceny np. jeden z misiów Steiffa został sprzedany za 176 000 dolarów.
Obecnie żyjemy w czasach ogromnego rozkwitu tradycji pluszowych misiów, zarówno tych starych z początku wieku, ręcznie szytych, jak i tych współczesnych produkowanych masowo w fabrykach na Dalekim Wschodzie. Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką dziecka i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego misia.
Poniżej przedstawiam gazetkę na holu głównym szkoły, nagrodzone prace plastyczne i ich autorów.
![]() |
---|
![]() |
|
Laureaci konkursu plastycznego otrzymali dyplomy wykonane przez opiekuna SKO i nagrody ufundowane przez sponsora ( Kobra Sp. J. Elżbieta Chojnacka & Krzysztof Chojnacki ) oraz gadżety z banku PKO.
Witam!
Przepraszam, ale gadżety SKO powinny być przydzielane za działania związane z SKO, a nie za inne konkursy plastyczne. Działajmy zgodnie z celem SKO!
To było działanie związane z SKO - przy okazji konkursu udało nam się pozyskać sponsora na zakup nagród, a gadżety z PKO dlatego, że SKO organizowało ten konkurs.
Super ;) bardzo ładne prace ...
Dziękujemy, dzieciakom w szkole też się podobały :)