06.02.2011

ŚWIATOWY DZIEŃ OSZCZĘDZANIA

W dniu 31 października społeczność międzynarodowa obchodzi Światowy Dzień Oszczędzania. W związku z tym, w ostatnich dniach października w różnych zakątkach świata prowadzone są akcje edukacyjne uświadamiające opinii publicznej, jak ważne dla naszej sytuacji życiowej jest właściwe zarządzanie i oszczędne gospodarowanie naszymi zasobami finansowymi.

W 1929 roku na konferencji w Mediolanie przedstawiciele największych europejskich banków wyrazili wspólne stanowisko, że w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw, należy promować ideę oszczędzania. Co roku 31 października postanowili organizować w swoich krajach działania edukacyjne kierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych – uznając ten dzień za Światowy Dzień Oszczędzania. Tak narodziła się jedna z najstarszych inicjatyw edukacji finansowej na świecie.

Już prawie od 80 lat w różnych krajach banki centralne, banki komercyjne czy instytucje rynku finansowego organizują, we współpracy ze szkołami i organizacjami pozarządowymi, inicjatywy promujące oszczędzanie i sposoby zarządzania własnymi zasobami finansowymi. Takie społeczne akcje edukacyjne odbywają się m.in. w Austrii, Chorwacji, Grecji, Niemczech, Republice Czeskiej, Serbii, Słowenii, na Węgrzech czy we Włoszech.

W Niemczech obchody te (tzw. Weltspartag) mają kilkudziesięcioletnią tradycję. Banki i instytucje finansowe zapraszają młodzież do swoich oddziałów, organizują warsztaty i prelekcje. Z kolei w Austrii niektóre banki organizują Noc Światowego Oszczędzania, przedłużając działanie placówek do późnych godzin nocnych i oferując zwiedzającym możliwość uzyskania bezpłatnych porad ekspertów od rynków finansowych.

 

Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Oszczędzania :

  • Gazetka z okazji obchodów Światowego Dnia Oszczędzania
  • Zapoznanie z historią SKO oraz PKO w formie prezentacji multimedialnej ( ze strony internetowej PKO )
  • Konkursy plastyczne: „Projekt skarbonki”, „Jak SKO spełnia moje marzenia
  • Lekcje w klasach III-VI dotyczące popularyzacji wiedzy bankowej i oszczędzania :

1. „Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi”,

2. „Co ty możesz zrobić dla oszczędzania wody i chronienia jej przed nadmiernym zanieczyszczeniem?”,

3. „Nasza kasa, czyli świat pieniędzy, banków i oszczędności”,

4. „Mój sposób na oszczędzanie”,

5. „Plastikowe pieniądze -  wygodna i bezpieczna karta płatnicza”

 

20102011zdjcia019.jpg20102011zdjcia020.jpg

 

Wyróżnione prace uczniów klasy III w konkursie plastycznym "Projekt skarbonki".Konkurs poprzedzony był zajęciami - "Mój sposób na oszczędzanie" oraz "Nasza kasa, czyli świat pieniędzy, banków, oszczędności".

 

20102011zdjcia024.jpg

 

Autorzy najładniejszych projektów skarbonek zostali nagrodzeni gadżetami z PKO (koszulki, zegarki, bidony, zakładki).

 

20102011zdjcia001.jpg

 

Uczniowie klasy VI nagrodzeni gadżetami z PKO za udział w quizie dotyczącym pojęć: PIENIĄDZ, BANK, OSZCZĘDZANIE.

Quiz był uzupełnieniem działań związanych z propagowaniem lekcji dotyczących idei oszczędzania i wskazujących na elementarną rolę pieniądza w życiu społecznym.

4
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 10
  • 9
Komentarze