21.01.2013

Skąd wziął się Dzień Babci?

W Hiszpanii dzień ten przypada 26 lipca, we Włoszech 2 października, we Francji jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą niedzielę marca, a w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października. W Polsce  na pomysł obchodzenia 21. stycznia  Dnia Babci wpadli pierwsi poznaniacy. Pomysł na ustanowienie takiego dnia w kalendarzu narodził się dopiero w 1964 r. w redakcji tygodnika „Kobieta i Życie”, ale spopularyzował je rok później „Express Poznański”.

Dzień Babci zaczęto świętować właśnie 21 stycznia dlatego, że  w tym właśnie  dniu w 1965 r. w Poznaniu miała wystąpić legenda polskiego kina i teatru, Mieczysława Ćwiklińska. Właśnie przypadały właśnie jej 85. urodziny, a w wystawianej sztuce „Drzewa umierają stojąc”  Ćwiklińska wcielała się w  postać Babci.

Redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczając jej tort i kwiaty poinformowała osłupiałą aktorkę, że to właśnie z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. Później pomysł podchwycił stołeczny „Express Wieczorny”. Z czasem do Dnia Babci dołączył Dzień  Dziadka - bo przecież to też bardzo ważna osoba w naszym życiu.

Dziś babcie potrafią nie tylko piec świetne ciasta i cerować skarpetki. Nowoczesne babcie korzystają z życia ,a  wiele z nich doskonale daje sobie radę z komputerami. Dzięki temu łatwiej jest im znaleźć wspólny język z wnukami.

babcia.jpg

A jak w naszej szkole obchodzimy Dzień Babci i Dziadka?

Przedszkolaki z pomocą rodziców i pod kierunkiem Pań przygotowują uroczyste spotkanie - występy, własnoręcznie wykonane prezenty, kwiaty, słodki poczęstunek. Pozostali uczniowie wykonują laurki, upominki.

Tak naprawdę najważniejsze jest to, że pamiętamy, że w tym dniu jesteśmy z Nimi. Nie potrzeba wydawać pieniędzy na prezenty - bardziej cieszą te wykonane własnoręcznie oraz płynące z serca szczere i gorące życzenia.

A oto nasze propozycje laurek, do których wystarczy dołączyć własne życzenia:

kwiaty001.jpg

kwiaty002.jpg

kwiaty003.jpg

kwiaty004.jpg

SKO - wicze z klasy II przeprowadzali wywiad ze swoimi dziadkami, efekty którego przedstawiali w klasie. Wywiad dotyczył:

  • ulubionej potrawy
  • ulubionej rozrywki
  • ulubionego miejsca wypoczynku
  • ulubionej zabawki z dzieciństwa
  • ulubionej książki
  • ulubionej piosenki

Uzupełnieniem wywiadu było drzewo genealogiczne.

copy_of_zdjcia010.jpg

Wszystkim Babciom i Dziadkom

życzymy

zdrowia, szczęścia, radości,

spokoju i miłości :))

0
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 1
  • 8