19.03.2013

Potrzeby bytowe człowieka - czy pieniądze dają szczęście ?

Scenariusz powstał podczas realizacji programu „Wychowanie do życia w rodzinie”, a konkretnie tematu w klasie VI dotyczącego rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Po zrealizowaniu lekcji według  scenariusza zamieszczonego w przewodniku doszłam do wniosku, że uczniowie bardzo chętnie „ dysponują, wydają” pieniądze (praca: plan wydatków kieszonkowego). Czują się wtedy szczęśliwi, dowartościowani, zadowoleni.

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie w klasie VI.

Temat:
Potrzeby bytowe człowieka -  Czy pieniądze dają szczęście – na podstawie tekstu
A. de Mell „Zadowolony rybak” i obrazu Antoniego Michalaka „Bajka o człowieku szczęśliwym”

Cele:

Uczeń:

  • zabiera głos na dany temat;
  • wypowiada swe zdanie, uzasadniając je;
  • potrafi współpracować w grupie;
  • potrafi korzystać z dostępnych słowników;
  • poprawnie określa nastrój wysłuchanych melodii;
  • rozumie rangę pieniądza pośród innych wartości – takich jak miłość, rodzina, zdrowie
  • wykształcanie dystansu wobec cudzej zamożności, ochronienie uczniów przed zachłannością

Metody:
- rozmowa,
- metaplan;
- „burza mózgów”.

Formy pracy:
- praca w grupach, indywidualna i zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- opowiadanie pt. „Zadowolony rybak”;
- reprodukcja obrazu „Bajka o człowieku szczęśliwym”;
- magnetofon, kaseta z melodią radosną i smutną;
- 4 arkusze szarego papieru, 2 maski;
- karta pracy ucznia ze związkami frazeologicznymi;
- słownik języka polskiego.

Czas pracy: 45 minut.

Przebieg lekcji:

  1. 1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
  2. 2. Wysłuchanie przez uczniów fragmentów dwóch utworów muzycznych o nastroju wesołym i smutnym (do wyboru nauczyciela).
    3. Nauczyciel pokazuje dwie maski teatralne.
  • Czy te maski mają coś wspólnego z melodiami? (maski i melodie wyrażają podobne uczucia: radość, smutek)
  • Jakie myśli, wspomnienia towarzyszyły wam podczas słuchania? (np. wesołe: urodziny w gronie przyjaciół, święta w rodzinnym gronie, smutne: choroba najbliższych, wypadek itp.)
  1. 4. Zabawa - niedokończone zdanie
    Jestem szczęśliwy ………………………………………………………………………
  2. 5. Praca w 2 grupach (metaplan).
    Postawienie przed uczniami pytania: Co to znaczy cieszyć się życiem?
    Wyjaśnienie pojęcia ,,cieszyć się”- odczuwać, okazywać radość, przyjemność, zadowolenie.
    Jak na to pytanie odpowiedzieliby:
    I grupa – UCZNIOWIE (np. móc się uczyć, mieć kolegów)
    II grupa – RODZICE (mieć pracę, zdrowie, mieszkanie)

Uczniowie wspólnie wypracowują odpowiedzi, zapisują je na kartkach z hasłem.
Omawianie efektów pracy i wyciągnięcie wniosku: Ludzie w różny sposób cieszą się życiem.

  1. Głośne odczytanie przez nauczyciela tekstu pt. ,,Zadowolony rybak”.
  • Co rybakowi sprawia w życiu radość? (dzień powszedni, to co posiada)
  • Co dla przemysłowca stanowi radość życia? (bogactwo)
  1. 6. Wyszukanie i odczytanie w tekście myśli przewodniej.
    ,,Właściwsze jest zachowanie w nienaruszonym stanie zdolności cieszenia się, niż zarobienie mnóstwa pieniędzy.”
  • Co rybak bardziej ceni sobie od pieniędzy? (zdolność cieszenia się)
  1. 7. Odszukanie w słownikach języka polskiego pojęć: „bogactwo” i „szczęście”.
  2. Wyjaśnienie znaczenia związków frazeologicznych odnoszących się do bogactwa i szczęścia.
    uganiać się za bogactwem – pragnąć bogactwa;
    kłuć ludzi w oczy swoim bogactwem – wzbudzać zazdrość, złość, zawiść, zdenerwowanie;
    łut szczęścia – odrobina szczęścia, pomyślne zdarzenie, od którego zależy czyjś sukces;
    mieć garbate szczęście – mieć pecha;
    szczęście w nieszczęściu – „plus” nieszczęśliwego położenia;
    nie posiadać się ze szczęścia – przeżywać szczęście bardzo intensywnie.

8. Podsumowanie lekcji, uzupełnianie zdań.

  • Człowiek powinien: umieć cieszyć się każdą chwilą, wierzyć w siebie, umieć dostrzegać piękno na ziemi, na której żyje.
  • Człowiek szczęśliwy potrafi cieszyć się dniem codziennym, tym co posiada, nawet jeśli posiada niewiele.

Dostrzeganie związku między opowiadaniem ,,Zadowolony rybak” a obrazem ,,Bajka o człowieku szczęśliwym” (rybak i człowiek ubogi są szczęśliwi, bo cieszą się tym, co posiadają)

9. Zadanie do przemyślenia.

Rozdanie dzieciom wybranych przysłów polskich o bogactwie i szczęściu (ksero).

10. Jakie prawdy życiowe zawierają przysłowia:
Każdy jest kowalem swego szczęścia.
Lepsze szczęście, niż pieniądze.
Szczęśliwi czasu nie liczą.

Kto biedy nie zna, ten szczęścia nie umie ocenić.
Bogactwo w głowie przewraca.
Pieniądze szczęścia nie dają.
Przy tym szczęście, przy kim pieniądze.
Lepiej swoje stracić, niż się cudzym wzbogacić.

 

skoVI001.jpg

 

skoVI002.jpg

 

skoVI003.jpg

 

skoVI004.jpg

1
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 4
  • 6
Komentarze